İstanbul'un yeni gökdelen haritası

Tarihi Yarımada yakınlarında 117 metreye kadar çıkan yükseklik izinleri, 20 metrelere kadar iniyor.

İstanbul'un yeni gökdelen haritası
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Yarımada'nın siluetini korumak için alınacak önlemleri belirledi.

Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, alınacak önlemleri ve yapılan çalışmaların detaylarını Radikal'e anlattı.

Kocabaş, Tarihi Yarımada'da lazerle yapılan ölçümlerle yükseklik sınırının belirlendiğini ayrıca Tarihi Yarımada'nın bir maketinin çıkarılması ve her bir projenin bu maket üzerinde de değerlendirilmesine karar verildi.

Kocabaş, ''Tarihi Yarımada'nın ve Tarihi Yarımada'ya etki edecek alanların maketi çıkarılacak. Gökdelen yapıldığında bu maket üzerine oturtulacak. Örneğin siluete etkisi değerlendirildikten sonra imar izni verilecek. Sadece siluet değil, kuşbakışı alana etki edecek yapılar içinde çalışmalar yapıldı'' dedi.

Haritada, hangi ilçeye kaç metre izin verileceği görülüyor. Küçükçekmece'de 135 metreye kadar izin var.
Haritada, hangi ilçeye kaç metre izin verileceği görülüyor. Küçükçekmece'de 135 metreye kadar izin var.
(Haritayı büyük görmek için tıklayın)

Kriter Uçaklardı
Siluete etki eden binalarla ilgili ise Kocabaş şunları söyledi: ''Dönüşüm alanları belirlendiğinde Ataköy-Yedikule arası Turizm Bakanlığı'nca turizm alanı olarak planlanmıştı. Bu alanda yükseklik sınırı 117 metre olarak belirlenmişti. Bu da uçakların iniş-kalkışlarına engel olmayacak sınır olduğu için belirlendi. Eğer yapıların arka planda çıkacağı bilinseydi izin verilmezdi. İstanbul'un planı zamanında yapılsaydı bu görüntüler oluşmazdı.''

Zeytinburnu'nda yapımı devam eden 'onaltıdokuz' kulelerinin Tarihi Yarımada'nın siluetini bozmasının tepkileri sürerken Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta Belediye Meclisi'nde aldığı kararla Tarihi Yarımada'nın siluetine etki edecek alanlar için yükseklik sınırı getiren projeyi kabul etmişti.

Ölçüm Noktaları
Ölçümler ve yükseklik sınırları tarihi Yarımada siluetinin görüldüğü şu noktalardan bakılarak oluşturuldu: Beyoğlu-Haliç kıyılarından siluetin görülebildiği alanlar. Haliç kıyısından Boğaz kıyılarına kadar olan alanlar. Üsküdar-Beylerbeyi ve Üsküdar-Harem arası. Bakırköy-Samatya tarafından Anadolu yakasına bakılabilen alanlar.

Yükseklik Sınırları Tek Tek Belirlendi
Tarihi Yarımada'da silueti bozabilecek alanlar için belirlenen yükseklik sınırları ise şöyle:

Zeytinburnu : Sahil şeridinde 70 metre, diğer bölgelerde ise 35-55 metre.

Bakırköy : 60-70 metre.

Bayrampaşa, Güngören ve Esenler : Arazi yapısına göre 20-90 metre.

Bahçelievler : 60-120 metre.

Küçükçekmece : 80-135 metre.

Eyüp : 20-35 metre.


NtvmsnbcPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir