Fatih Mahkemesi TOKİ ile hayat buldu

Üsküdar'da bulunan Fatih Mahkemesi TOKİ'nin tarihi yapıların restorasyonuna ayırdığı kaynakla hayat buldu.

Fatih Mahkemesi TOKİ ile hayat buldu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

TOKİ, çağdaş kent normlarına uygun yapılar inşa ederken bir yandan da unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki tarihsel değerleri gelecek nesillere kazandırıyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için bu yıl rekor miktarda kaynak ayırdı.

TOKİ, tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonuna katkı sağlamak için 2005 yılında ''restorasyon kredisi'' uygulaması başlatan kurum, şimdiye kadar 371 projeyi krediye uygun bularak yaklaşık 28,5 milyon lira kredi sağladı. Başlatılan restorasyon projelerinden 214'ü tamamlandı.

İdare; 2005 yılında 16, 2006'da 51, 2007'de 34 projeye kredi sağlarken 2008 yılında 55, 2009 yılında 93 yapının yeniden hayat bulması için destek verdi.

2010 yılında 49 restorasyon projesi için 3,9 milyon lira kredi tahsis eden TOKİ, 2011'de 73 restorasyon projesi için 6,4 milyon lira kredi verdi. Bu yıl ise tarihi yapılar için kredi üst limiti 105 bin liraya çıkarıldı.

Tarihi yapılar yeniden hayat buldu
Yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki Ankara Beypazarı Evleri, Karabük Safranbolu Evleri, Ankara Vilayet Konağı, Adıyaman Samsat Sahabe Safvan Bin Muattal Türbesi, Elazığ Çarşı Mahallesi eski Hükümet Konağı, Gaziantep Şahinbey Bayaz Han Kültür Merkezi, İstanbul Üsküdar Fatih mahkeme binası ve İstanbul Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü hizmet binası gibi tarihi değerler, TOKİ'nin sağladığı restorasyon kredisi ile yeniden hayat buldu.

Kredi limiti 105 bin liraya çıkarıldı
TOKİ, restorasyon kredilerinde 2005 ve 2006'da üst limiti 75 bin lira olarak belirledi. 2006-2010 yılları arasında kadar kredi üst limiti 80 bin lirayken, 2011'de ise 90 bin lira kredi veriliyordu.

2012 yılıyla birlikte restorasyon kredi miktarı arttırılarak 105 bin liraya çıkarıldı. TOKİ yeni yılda, her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 105 bin lira kredi verilmesi kararı aldı. Restorasyon kredisi başvurusunda ''Eserin, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu'nun onaylanmış rölöve ve restorasyon projeleriyle restorasyon raporu, onaylı projeye göre düzenlenmiş keşif raporu, arsanın ve binanın durumunu gösteren, tapu örneği'' gibi belgeler isteniyor.


ZamanPuan Ver 3Puan Ver 3Puan Ver 3Puan Ver 3Puan Ver 3

Türkiye

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir