Bir fatura, 9 ayrı kalemde soygun!

Elektrik faturalarında TRT payı başta olmak üzere 9 ayrı kalem üzerinde para alındığını ortaya çıktı.

Bir fatura, 9 ayrı kalemde soygun!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Elektrik faturalarında TRT payı başta olmak üzere 9 ayrı kalem üzerinde para alındığını ortaya çıktı. Üstelik bu bedel 28 milyona yakın haneden alıyor.

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, tüketicinin elektrik faturasına yansıtılan ek yükün oranının yüzde 81,3 olduğunu, Türkiye genelinde var olan toplam 28 milyon elektrik abonesi tüketiciden KDV ile birlikte 9 ayrı kalemde bu bedellerin tahsil edilmesinin, yaratılan haksız kazancın boyutunu gösterdiğini kaydetti.

Fuat Engin, yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunda, kayıp/kaçak bedeli uygulaması, tüketicinin bilgisi olmadan elektrik sayaçlarının değiştirilmesi ve sayaç bedelinin tek yanlı olarak belirlenip tüketiciden tahsil edilmesi tartışmaları devam ederken, elektrik kullanımından kaynaklı ortaya çıkan ''haksız'' ve ''hukuksuz'' uygulamaların sürdüğünü savundu.

Elektrik faturalarında TRT payı başta olmak üzere 9 ayrı kalem üzerinde para alındığını ortaya çıktı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararları, elektrik dağıtım şirketlerinin uygulamalarıyla, tüketicilerin ''neredeyse'' tükettiği elektrik bedeli kadar faturalarına yansıtılan ek yükü ödemek zorunda kaldıklarını anlatan Engin, şöyle devam etti:

''Tüketicinin elektrik faturasına yansıtılan ek yükün oranı yüzde 81,3 olup, Türkiye genelinde var olan toplam 28 milyon elektrik abonesi tüketiciden KDV ile birlikte 9 ayrı kalemde bu bedellerin tahsil edilmesi, aynı zamanda yaratılan haksız kazancın boyutunu da göstermektedir. Tüketicilerden değişik isimler altında haksız olarak alınan 8 kalem yükün her birinden ayrıca KDV alınması da bir başka haksız ve hukuksuz uygulamayı ortaya koymaktadır. Uygulamadaki kalemlerden birçoğunun enerji dağıtım şirketlerinin talebiyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bilgisi dahilinde, EPDK kararlarıyla tüketicilere yansıtıldığını biliyoruz.''

28 Aralık 2010 tarih ve 2999 sayılı EPDK kararıyla belirlenen ve önceki yıllarda perakende enerji satış bedeli içerisinde olduğu ifade edilen kayıp/kaçak bedeli ile sayaç okuma bedelinin tüketicilerin faturasında elektrik kullanım bedelinden ayrı gösterilmesi uygulamasına, Ocak 2011'de başlanılmıştır. Yıllardır bu gizli uygulama ile tüketicilerin haberi olmadan faturalarına haksız kazançlar yansıtılmış olup, bu bedellerin faturada ayrı gösterilmesi uygulamasıyla, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümlerine göre de 'hizmet verenin hile ve/veya ağır kusuru ile gizlenmiş ayıplı hizmetini' ortaya çıkarmıştır.''

Engin, enerji tüketimi 23,12 lira olan bir tüketicinin elektrik faturasına yansıtılarak alınan kalemleri, K/K (Kayıp-Kaçak) bedeli 4,06 lira, perakende satış hizmet bedeli 0,52 lira, sayaç okuma bedeli 0,15 lira, iletim sistem kullanım bedeli 1,04 lira, dağıtım bedeli 4,72 lira, enerji fonu 0,24 lira, TRT payı 0,47 lira, elektrik tüketim vergisi 1,18 lira, şeklinde sıralarken, 6,40 lira KDV dahil fatura toplam tutarının 41,90 lira olduğunu açıkladı.

Giderek artan oranda özel şirketler eliyle yaptırılan elektrik dağıtım işlemlerinin, yapılan işin kamusal bir hizmet olduğu gerçeğini değiştirmediğine işaret eden Engin, şunları kaydetti:

''Bu uygulama, Anayasa'nın 5. maddesinde belirtilen sosyal devlet anlayışına, 172. maddesinde belirtilen 'Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır' hükmüne ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun amaç 1, 4/A maddelerine aykırı haksız bir durum oluşturduğu gibi, aynı zamanda evrensel tüketici haklarından tüketicilerin temel gereksinimlerinin karşılanması hakkı ile ekonomik çıkarlarının korunması hakkı ilkelerini de ortadan kaldırmaktadır.

Tüketicilerin sırtına yüklenen bu yükün sorumluları olan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ve enerji dağıtım şirketlerinin yetililerine sesleniyoruz; bugün alınan 9 kaleme, yarın kaç kalem daha ekleneceği belli olmayan ve tüketici vicdanında mahkum edilmiş bu haksız/insafsız uygulamaya hemen son vererek, hizmet ayıplarını derhal ortadan kaldırınız. Aksi durumda tüketici yurttaşların başlattığı hukuk mücadelesi artarak devam edecektir.''


Facebook/HaberseyretPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Türkiye

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir