İstanbul'a 4 milyar lira yatırım yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''2012'de yatırım ve hizmetler için toplam 4 milyar 884 milyon TL ayrıldığını söyledi.

İstanbul'a 4 milyar lira yatırım yapılacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2012 yılı bütçesi, oy çokluğuyla meclisten geçti. Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı 7. birleşimi bugün gerçekleştirildi.

Mecliste belediyenin gelecek yıl bütçesiyle ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a sadece köprü, yol ve kavşak inşa etmediklerini, havasını, suyunu da temizlediklerini belirterek, ''Belediyenin 2012 yılı bütçesi, geçen yıla oranla yüzde 9'luk bir artışla 7 milyar 300 milyon TL'dir'' dedi.

Topbaş, gelecek yıl için yatırım ağırlıklı bir bütçe planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bütçenin yüzde 67'si yatırımlar için ayrıldı. Yatırım ve hizmetler için toplam 4 milyar 884 milyon TL ayırdık. İSKİ ve İETT'nin yatırımları ile konsolide bütçemiz 12 milyar 407 milyon TL civarında. Bu rakama şirketlerimizin tahmin edilen cirolarını da eklediğimizde toplam 19 milyar 455 milyon TL'lik bir konsolide büyüklüğüne ulaşıyoruz. Bu konsolide büyüklük içinde de şirketlerimizin yatırımları ile birlikte toplam 7 milyar 505 milyon TL'lik bir miktar öngörüyoruz.''

Ulaşım yatırımlarına işaret eden Topbaş, ''Son 7 yılda 231 kavşak ve yol yaptık, 24'ünün inşası sürüyor. İnşa ettiğimiz yol toplam 405 kilometre uzunluğundadır. Bugüne kadar toplam 9 kilometre uzunluğunda 2 tünel yol yaptık. 4 kilometre uzunluğunda bir tünel yol inşaatımız tamamlanmak üzeredir. Karayolu, tünel ve kavşaklara bugüne kadar toplam 10 milyar 153 milyon TL harcadık'' diye konuştu.

Topbaş, metrobüs sistemine Beylikdüzü etabının eklenmesiyle 52 kilometrelik uzunluğa ulaşılacağını belirterek, raylı sistem uzunluğunun yüzde 80 oranında geliştirilerek 81 kilometreye çıktığını söyledi.

Şubat ayında hizmete girecek Kartal-Kadıköy metro hattının Pendik'e uzatılacağını ifade eden Topbaş, Otogar'Bağcılar ve Bağcılar-Olimpiyat Stadı arasındaki raylı sistem çalışmalarının son aşamasına gelindiğini, hattın gelecek yılın baharında hizmete alınacağını anlattı.

Topbaş, konuşmasında şunları kaydetti:

''2013 yılının baharında da 5 istasyondan oluşan hafif metro Bağcılar-Kirazlı hattı tamamlanacak. Bunun gibi Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe'yi içine alacak 22 kilometrelik raylı sistem hattı da bitirildiğinde İstanbul ulaşımına büyük katkı sağlanacak. Yenikapı-Bakırköy ve Bakırköy-Beylikdüzü hatlarını da planlamış bulunuyoruz. Yakında bu hatların ihalesine çıkacağız. Ayrıca yine bir müjde olarak Kabataş-Mahmutbey hattının etüt ve projeleri üzerinde çalıştığımızı söylemek istiyorum. Kısacası son 7 yılda raylı sisteme yaptığımız yatırımlar toplamda 9 milyar 639 milyon TL'yi buldu. Ulaşımda ciddi yatırımlar yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl bütçemizden yaklaşık 2 milyar 996 milyon TL ayırdık. İETT de bu alanda 539 milyon TL'lik bir yatırım yapacak. Şirketler dahil bu yıl 4 milyar lira civarında yatırım yapacağız. Yüzde 50'lere tekabül ediyor.''

İstanbul'a çevreyle ilgili yatırımlar için 953 milyon TL ayırdıklarını ifade eden Topbaş, İSKİ'nin de çevre alanında 1 milyar 592 milyon TL'lik bir yatırımı olacağını söyledi.

Topbaş, kültür ve turizm etkinlikleriyle birlikte tarihi eserlerin restorasyonu için Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 145 milyon TL ayırdıklarını aktardı.

Sağlık ve sosyal alanda yapılan çalışmaların süreceğini anlatan Topbaş, ''Engelliler için 91 noktada özel sinyalizasyon sistemi kurduk. Onlara yönelik 24 noktada kavşak dizayn ettik. 50 noktada çalışmalar sürmekte. Toplu taşıma araçlarını ve kaldırımları engellilere uygun hale getiriyoruz. Bu yıl sağlık ve sosyal hizmetler için Büyükşehir Belediyesi yatırım bütçesinden bu alana 327 milyon TL ayırdık'' şeklinde konuştu.

İstanbul'daki yapıları yenileme çalışmaları Topbaş, depreme karşı güçlendirme konusunda hassas olduklarını belirterek, ''Kuracağımız komisyon ile deprem konusunda yeni bir süreç başlatacağız. Büyükşehir Meclisimiz, İstanbul'un deprem konusundaki çalışmalarını yapacak. Kente sağlıklı konutlar üretmeyi arzu ediyoruz. İnşaat alanındaki denetimlerin sıkıntılı olmaması için çalışacağız. İstanbul'daki 1 milyon 600 bin binanın yüzde 60-70'inin yenilenmesi için çalışmalarımız sürüyor'' diy konuştu.

7 milyar 300 milyon TL olarak hesaplanan gider bütçesine karşılık, 2012 yılı gelir bütçesinin 6 milyar 600 milyon TL olduğunu vurgulayan Topbaş, ''2012 yılı bütçemizde, finansman tablosuna baktığımızda 640 milyon TL iç borçlanma, 503 milyon TL iç borç geri ödemesi ve 947 milyon TL dış borçlanma, 384 milyon TL dış borç geri ödemesi olmak üzere kullanım ve ödeme farklarından oluşan 700 milyon TL borçlanma öngörüldü'' dedi.

CHP Grubu adına konuşan Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Hakkı Sağlam da İstanbul'un depreme hazırlanmasında üzerlerine düşeni yapacaklarınıkaydetti.

Metrobüsün Türkiye şartlarına uygun olmadığını daha önce söylediklerini ifade eden Sağlam, Beyoğlu'ndaki esnafın mağdur edildiğini, ayrıca belediye şirketlerinin gelir ve gider dengesinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlam, CHP Grubu olarak bütçeye ret oyu vereceklerini kaydetti.

Cevap hakkını kullanan Topbaş, ''Metrobüs olmasaydı benim vatandaşımın hali nice olurdu?'' dedi.

Topbaş, Beyoğlu'ndaki esnaf ile ilgili bilginin ilçe belediyesinden istenilebileceğini ifade ederek, ''Bizim şirketlerimizin gelir ve giderleri ortadadır. İsterseniz başkanlar da gelip bilgi verebilir. Herkes içini rahat tutsun, sıkıntı yok'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından oylanan 2012 yılı bütçesi, 61 ret oyuna karşılık 152 kabul oyuyla meclisten geçti.


AkşamPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir