Hamzaçebi: Üsküdar'da Dersim'i yanıtladı

CHP Üsküdar ilçe başkanlığını ziyaret eden Hamzaçebi, burada basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hamzaçebi: Üsküdar'da Dersim'i yanıtladı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Dersim konusunun tarihçiler tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi. Hamzaçebi, ''Orada bir isyan ve sonrasında yaşanan acılar söz konusu. Arşivler Başbakanın ve Devletin elindedir. Eğer bir şey yapılması gerekiyorsa Başbakan gereğini yapabilir.'' dedi.

Partisinin Üsküdar ilçe başkanlığını ziyaret eden Hamzaçebi, burada basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Dersim İsyanı ile ilgili yapılan açıklamaların Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kendi görüşü olduğunu savunan Hamzaçebi, bunun partiyi tartışmaya çekecek bir durum olarak görmenin doğru olmadığını söyledi. Hiç kimsenin kriz üretmeye hakkı olmadığını ifade eden Hamzaçebi, ''Dersim konusu tarihçilerin incelemesi gereken bir konudur. Tarihçiler kamuoyunu aydınlatma görevini yerine getirmelidir. Orada bir isyan ve sonrasında yaşanan acılar vardır. Buradan hareketle Cumhuriyet ve Atatürk'ü mahkum etmeye çalışan bir anlayış var. Arşivler Başbakanın ve Devletin elindedir. Eğer bir şey yapılması gerekiyorsa Başbakan yapabilir.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Dersim ile ilgili arşivlerin açılması önerisine de değinen Hamzaçebi, Hükümetin önce yakın tarihi ile yüzleşmesi gerektiğini söyledi. 27 Nisan e-muhtırasını darbe olarak nitelendiren Hamzaçebi şöyle devam etti: ''Başbakana ve Hükümete bir önerim var; Başbakan yakın tarihimizde yaşanan bazı olayların arşivini kamuoyu ile paylaşmalı.27 Nisan e-muhtırası ve siyasete müdahale eden Genelkurmay başkanı söz konusu. Darbecileri yargıya taşıdıklarını söyleyen Başbakan, darbenin kendisi olan 27 Nisan ile hesaplaşamıyor. Bunun sonuçları ile tam bir ittifak halinde.''

Hamzaçebi, CHP İstanbul il yönetiminin düşmesiyle ilgili bir soruyu ise, ''İstanbul'da herhangi bir sorun söz konusu değil. İki arkadaşımız istifa etti. Tüzüğümüze göre iki arkadaşımızın istifa etmesi halinde il yönetimi düşmüş oluyor. İstanbul il yönetimi çok yeni bir yönetim. Genel merkezimizin başkana güveni tamdır. İki yeni isimle yönetim görevine devam edecektir.'' diye cevapladı.


ZamanPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Politika

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir