Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Genellikle sporcular tarafından kullanıldığı için ''sporcu takviyesi'' olarak bilinen supplementler; kilo almak veya vermek isteyenler ve atletik performansını artırmaya çalışanlar tarafından toz veya kapsül halinde kullanılan takviye besinlerdir.

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Genellikle sporcular tarafından kullanıldığı için ''sporcu takviyesi'' olarak bilinen supplementler; kilo almak veya vermek isteyenler ve atletik performansını artırmaya çalışanlar tarafından toz veya kapsül halinde kullanılan takviye besinlerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüleri; protein tozları, amino asitler, vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri, doğal ürünler ve probiyotiklerden oluşan supplement ailesini, dengesiz beslenen kişiler için ''değerli'' olarak tanımlamıştır.

İster rekabetçi bir sporcu olun, ister çocuklu çalışan bir anne; pek çok besini supplement yardımıyla alabilirsiniz. 50 kategoride 15 milyon ürüne sahip GittiGidiyor mağazalarında ihtiyacınız olan ürünü kolayca bulabilirsiniz. Peki ''Hangi supplement ürününü kullanmalıyım?'' sorusuna cevap arıyorsanız, sizin için derlediğimimiz en çok tercih edilen besin takviyelerini yazımızda okuyabilirsiniz.

 1. Whey Protein Tozu

  Whey protein tozu, kana hızlıca karıştığı için kısa sürede sindirilir ve kas tamiratına başlayıp kas kütlesi kazanmaya destek olabilir. Bu nedenle spor yapan kişiler tarafından en çok tercih edilen protein türüdür. Whey protein tozları, kaslara doğru kan akışını hızlandıran peptidler de (küçük proteinler) içerdiğinden antrenmandan hemen sonra whey proteini tüketilmesi önerilir.

 2. Kazeinproteintozu

  Bir süt proteini olan kazein proteini, özellikle uyku esnasında yavaş ve düzenli bir şekilde kana karışması sebebiyle ideal bir uyku öncesi takviyesi olarak değerlendirilebilir. Whey ya da yumurta proteinlerine alerjisi olanlar için oldukça kullanışlı olan kazein, amino asit yönünden oldukça zengin bir kaynaktır.

 3. Kreatin

  Glisin, arjinin ve metiyoninin birleşimi olan kreatininin, büyümeyi tetiklemede kritik rolü olan insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) değerlerini arttırmada önemli işlevi olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra kreatin kullanan erkeklerin ortalama 5 kilogram aldığı ve dayanıklılık kazandığı tespit edilmiştir.

 4. Dallı zincirli Amino-asitler (Branched Chain Amino Acids -BCAA)

  Dallı zincirli amino asitler, lösin, izolösin ve valin isimli amino asitler olup kas dokusunun tamiratı ve gelişimi için hayati öneme sahiptir. BCCA'lar karaciğerde değil kaslarda metabolize edilir. Maksimum etki için, antrenmandan hemen sonra alınması önerilir.

 5. Beta-Alanin/Karnozin

  Kaslarda yoğun olarak bulunan, alanin aminoasidinin modifiye edilmiş hali olan beta alanin, vücut geliştirmede en yaygın olarak kullanılan supplementlerden birisidir. Beta alanin, diğer bir amino asit histidine ile birleşerek karnozini oluşturur. Yüksek karnozin seviyelerine sahip olan kasların çok daha dayanıklı ve dirençli olduğunu ortaya koyan araştırmalar mevcuttur. Beta alanin içeren supplementlerin, antrenmandan hemen önce ve hemen sonra alınması önerilir.

 6. Nitrik Oksit Arttırıcı

  Vücudumuzda sayısız fonksiyonun gerçekleşmesine yardımcı olan nitrik oksit artırıcı, damarları genişleterek kaslara gerekli oksijenin ve suyun taşınmasını sağladığından vücut geliştirenler bu molekül ile yakından ilgilidir. Nitrik oksit artırıcı supplementlerin etkisini artırmak için antrenmandan 30-60 dakika önce, antrenmandan hemen sonra ve yatmadan 30-60 dakika önce alınması önerilir.

 7. Glutamin

  Vücut geliştirme dünyasında en iyi supplementler arasında sayılan glutamin, egzersiz ve dinlenme sırasında yakılan kalorileri ve yağ miktarını artırmak için tercih edilir.

 8. ZMA

  Kreatin ve NO artırıcı diğer takviyelerin insanlara daha fazla vaatlerde bulunması, ZMA'nın çok fazla kullanılmamasında etkili olmuştur. Oysa ZMA?nın testosteron ve IGF-1 seviyelerini artırdığı bilinmektedir. Yoğun çalışma, vücuttaki testosteron ve IGF-1 seviyelerini tehlikeye atabildiğinden sporcular için önemli bir besin takviyesidir.

 9. Karnitin

  Karnitin, yağ yakımına yardımcı gıda takviyesi olarak kullanılır. Sporcu supplementi olarak görülse de sağlık sorunlarının giderilmesi için sporcu olmayanlar tarafından da kullanılmaktadır.

 10. Yüksek Moleküler-Ağırlıklı Karbonhidratlar (Vitargo)

  Antrenman sonrasında karbonhidrat takviyesi, kortizol seviyelerini azaltıp kas yıkımını engellediği için vitargo, sporcuların tercih ettiği önemli bir enerji kaynağıdır.

  İstisnai olarak bazı maddelerin alerjik vb. reaksiyonlar (kafeinin anksiyeteyi tetikleyebilmesi gibi) ortaya çıkarması söz konusu olabilir. Bu nedenle ürünleri kullanmaya karar vermeden önce kendi vücudunuzu tanıyor olmalısınız.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir