Kuşkonmaz Camii'ni çatlatan proje durduruldu

Üsküdar'da bulunan Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden olan Kuşkonmaz Camii (Şemsi Ahmet Paşa Camii) İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin meydanda yaptığı genişletme çalışmaları sırasında kullanılan kazıkların çakılması sonrasında camii'nin bazı bölümlerinde çatlaklar oluştu.

Kuşkonmaz Camii'ni çatlatan proje durduruldu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mimar Sinan'ın 1580 yılında yaptığı Şemsi Ahmet Paşa Camii'nin duvarlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin yaptığı çalışmalarda çatlaklar oluştu. Çatlakların oluşmasının ardından Üsküdar meydanında devam eden kazık çakma çalışmaları durduruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projeye camii'nin denizden uzaklaşması ve tarihi yapının görünümüne uygun olmaması nedeniyle daha tepki yağmıştı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, cami önündeki çalışmayı durdurduğunu, projeyi yeniden değerlendireceklerini açıkladı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise, o kısmın yeniden görüşüleceğini, deniz üzerine teraslamanın ya duba yöntemiyle yapılacağını yada o bölümün olduğu gibi muhafaza edileceğini söyledi.

İBB Meclisi aralık ayında ''Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı İmar Planı'' değişikliğine gitmişti. CHP'li üyelerin itirazlarına rağmen, Kızkulesi yönünde bulunan Şemsi Paşa Camii ile Üsküdar İskelesi arasındaki sahil, ''Kazıklı sistem teras alanı'' olarak düzenlenmişti. Bu yöntemle 12 dönüm deniz alanı doldurulacaktı.

Kuşkonmaz Camii (Şemsi Ahmet Paşa Camii) İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin meydanda yaptığı genişletme çalışmaları sırasında kullanılan kazıkların çakılması sonrasında camii'nin bazı bölümlerinde çatlaklar oluştu.

Camii'nin dış duvarlarının denizden uzaklığı şuan 4 metre, projedeki gibi Boğaz'a çakılacak kazıklar üzerine yürüyüş yolunun yapılması sonrasında ise bu mesafe 24 metreye çıkacak.

Vatandaşların projeye olan yoğun itirazları ise devam ediyor. Dün camii önünde CHP Üsküdar İlçe yönetimi bir eylem yaparak proje olan itirazlarını açıkladı.

Vatandaşların projeye olan yoğun itirazları ise devam ediyor. Dün camii önünde CHP Üsküdar İlçe yönetimi bir eylem yaparak proje olan itirazlarını açıkladı.

Kaynak: Hurriyet.com.tr


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir