Üsküdar Belediyesi'nden metro inşaatı açıklaması

Üsküdar'da yapımı süren metro hattı çalışmalarının yakınında bulunan 3 binanın zemininde ve duvarlarında çatlaklar oluştuğu ve sokakta bulunan 7 binanın tedbir amaçlı boşaltılmasıyla ilgili olarak Üsküdar Belediyesi'nden açıklama yapıldı.

Üsküdar Belediyesi'nden metro inşaatı açıklaması
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar, Mimar Sinan Mahallesi, Sabahattin İskele Sokak'ta önceki gün akşam saatlerinde meydana gelen çatlak ve çökmeler sonrasında vatandaşlar binalarının arka kısmında yapımı devam eden Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı İnşaatı yetkililerine duydukları sesten bahsetti.

Bunun üzerine yetkililer sokakta inceleme yaptı; 3 binanın duvarlarında ve zemininde çatlaklar oluştuğunu tespit etti. Binaların zarar gördüğü sokak, inşaat yetkilileri tarafından demir kapı ile kapatıldı.

Konuyla ilgili olarak Üsküdar Belediyesi'nden de bir açıkalama yapıldı. Yapılan açıklama şöyle;

Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe metro hattı inşaatı çalışmaları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Doğuş Grubu'nun ortaklaşa yürüttüğü bir proje olup Üsküdar Belediyesi'nin konuyla ilgili bir görev, yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Metro çalışmaları sırasında Mimar Sinan Mahallesi, Sabahattin İskele Sokak'ta binalarda ve zeminde meydana gelen çatlaklar sonrası; Üsküdar Zabıta Müdürlüğü, can ve mal emniyeti için çevre güvenliği tertibatı alarak İBB tarafından mühürlenen binalara kontrolsüz giriş-çıkışların önünü almak için ekiplerini görevlendirmiştir.

BİNALAR TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

26 Temmuz 2015 tarihinde zeminde ve binalarda oluşan çatlaklar sonrası İTÜ'den iki profesörden oluşan kontrol ekibi incelemelere başlamıştır.

Üsküdar'da yapımı süren metro hattı çalışmalarının yakınında bulunan 3 binanın zemininde ve duvarlarında çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. Toplamda 7 bina tedbir amaçlı olarak boşaltılarak can güvenliği açısında mühürlenmiştir. Denetim ekibinin çalışmalarını yapacağı süre zarfında binaları mühürlenen vatandaşlar mağdur edilmeyerek otellere yerleştirilmişlerdir.

Metro inşaatının çalışmalarını yürüten İBB Anadolu Yakası Raylı Sistemler Daire Başkanlığı ve Doğuş Grubu yetkilileri zemindeki kaymanın nedeni olarak jeolojik hareketlerin olduklarını belirtmişlerdir.

Bölge yoğun olarak bulunan yer altı sularının seviyesindeki düşüşün zemindeki kaymayı tetiklediği vurgulanmıştır. Yapılan kontrollerde su seviyesinin eski noktaya geldiği belirtilerek denetim ekibinin konuyla ilgili vereceği raporun beklendiği ifade edilmiştir.

Binalarda oluşan hasarların risk taşımadığı ve zemindeki hareketlenmenin normale dönmesinden sonra vatandaşların evlerine girişine izin verileceği söylenmiştir.

DOĞUŞ GRUBU ''EN KÖTÜ İHTİMALE GÖRE TEDBİR ALINDI''

Metro inşasını üstlenen Doğuş İnşaat yetkilileri, ciddi bir sorun olmadığını tedbir amaçlı binaların tahliye edildiğini söyleyerek, ''Yeraltı suyu kaynaklı binaların cephelerinde çatlaklar oluştu. İnsanların tedbir amaçlı tahliye ettik ve otellere yerleştirdik. Hiçbir bölge halkı mağdur olmadı. Belediye yetkilileri ve alanında uzman hocalar şuan bölgede, incelemeler başladı. Yapılan incelemeler sonrası nihai karar verilecek ancak büyük bir sorun olmadığını öngörüyoruz. Bizler en kötü ihtimali düşünerek tedbirimizi aldık'' diye konuştu.

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir