Bağış kabul etmeyen iyilik projesi destek bekliyor

Farklı üniversitelerden yedi arkadaş bir araya geldi ve bağış kabul etmeyen bir iyilik projesi fikri oluşturdu. Sadece aylık 1 TL ile bu iyilik projesine katkı sağlamak mümkün.

Bağış kabul etmeyen iyilik projesi destek bekliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bir Tek Lira Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, kısa ismiyle ''1 TL Derneği'', ''Ayda 1 TL'' projesini hayata geçirebilmek amacıyla, 2014 yılının Mayıs ayında, 7 üniversiteli arkadaş tarafından, Üsküdar'da resmi olarak kuruldu. Derneğin kurucuları daha önce farklı yardım kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmış, farklı projelere destek vermişti. Kendilerine ait özgün bir proje geliştirerek birleşip dernek kuran arkadaşlar, benzeri olmayan bir projeye imza attı.

Bağış Kabul Etmeyen İyilik Projesi

Bağış Kabul Etmeyen İyilik Projesi

Samed Ayrancı, Selin Başcan, Muhammet Nazım Taşçı, Hande Nur Çelebi, Mustafa Pektaş, Muhammed Fatih Günlü, Osman Ayrancı'nın kuruculuğunu üstlendiği Bir Tek Lira Derneği?nin, ''Ayda 1 TL'' projesi bağış kabul etmeyen bir iyilik projesi olarak dikkat çekiyor. ''Bize 2 lira vermek isteyen kişileri geri çeviriyoruz, çünkü biz bağış toplamıyoruz, aidat topluyoruz ve aidatımız 1 liradan ibaret. Daha fazlasını vermek isteyenleri diğer derneklere yönlendiriyoruz" diyen derneğin yönetim kurulu başkanı Samed Ayrancı, çıkış noktalarının 'küçük meblağlarla büyük işler yapılabildiğini göstermek' olduğunu belirtiyor. Burada önemli olan ise küçük miktarların düzenli olarak toplanması. Bunun için mobil aidat sistemini kullanan derneğin işleyişi de benzersiz. Derneğin kasasında toplanan miktarı ve bu miktardan nerelere harcama yapıldığını görebilmek mümkün.

Projeye Katılmak İçin

Gönüllü üye olarak ayda 1 liralık mobil aidatı ödemek ve böylece onlarca farklı projeye ortak olmak için derneğin web sitesi üzerinden bir form doldurmak ya da '1TL' yazıp 8071'e SMS göndermek yeterli. Sonrasında derneğin mobil aidat sistemi ile 1 TL her ay cep telefonunuzdan otomatik olarak kesiliyor. Toplanan miktar yardım dernekleri ve vakıflarının eğitim, sağlık ve insani yardım kampanyalarına aktarılıyor.

1 TL ile birden çok yardım çalışmasına dahil olma imkanı sunan derneğin kurucuları, 50 milyonu aşkın GSM abonesi olan ülkemizde gönüllü üyelerin sayısını arttırmayı ve bunu yaygınlaştırmayı umuyor.

Toplanan 1 Tek Liralar yardım kuruluşlarının projelerine aktarılıyor

Toplanan 1 Tek Liralar yardım kuruluşlarının projelerine aktarılıyor

Yardım kuruluşlarının eğitim, sağlık ve insani yardım kampanyalarına destek olmayı amaçlayan dernek bu güne dek; Kızılay, İHH İnsani Yardım Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Yeryüzü Doktorları Derneği, Lösev, Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Sadakataşı Derneği, Als Mnh Derneği, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İyilikhane Derneği, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, Verenel Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Beşir Derneği, Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren onlarca derneğin devam etmekte olan projelerine katkı sağladı.

Günümüzün En Büyük Kaygısı Şeffaflık

Gelir ve giderleri aylık olarak internet sitesinden duyuran Bir Tek Lira Derneği, bağış yapılan her kuruma dair makbuzunu da sitede yayınlıyor. Herkesin katılabileceği kadar cüzi ancak oldukça anlamlı olan bu projede en çok dikkat edilen konulardan biri de şeffaflık. Gönüllü üyelik aidatları, derneğin kendi masrafları için olan hesaptan ayrı tutuluyor. Dernek masraflarına destek olmak isteyenler için ayrı bir hesap numarası veriliyor.

Cep telefonu operatörleri üzerinden kısa mesajla yapılan 5 liralık yardımlara yeterli bakiyesi olmadığından katılamayanlar için yeni bir yol açan uygulama, çoğu zaman önemsiz görülen '1 Liralar' iyilik için bir araya geldiğinde neler başarılabileceğini ispatlamayı amaçlıyor.

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir