Üsküdar - Beşiktaş arasına yeni nesil çevreci gemiler geliyor

Dentur Avrasya Genel Müdürü Ünsal Savaş, deniz taşımacılığının toplu ulaşımdaki payını artırmak ve trafiğin çevreye olan olumsuz etkisini azaltmak için 14 adet yeni nesil gemiyi hizmete sokacaklarını söyledi.

Üsküdar - Beşiktaş arasına yeni nesil çevreci gemiler geliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi, 13.5 milyon kez seyahat ediyor. İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi, 13.5 milyon kez seyahat ediyor. İş çıkış saatlerinde İstanbul'da 10 kilometrelik yolda trafikte geçirilen süre zaman zaman 1.5 saati aşıyor. Trafik sıkışıklığının İstanbul'a yıllık maliyeti 5.5 milyar lirayı geçiyor.

Diğer bir ifadeyle, yılda araç başına 5 depo yakıt boşa gittiğini ayrıca bunun çevre kirliliğini de artırdığını ifade eden, Dentur Avrasya Genel Müdürü Ünsal Savaş, ''İstanbul'un doğal asfaltı olan denizin daha etkin kullanımını sağlayarak, deniz taşımacılığının toplu ulaşımdaki payını artırmak ve trafiğin çevreye olan olumsuz etkisini azaltmak için başladığımız 14 adet yeni nesil gemi projesinin, bir İstanbul projesi olarak hayat bulmasını arzu ediyoruz'' dedi.

YENİ NESİL ÇEVRECİ GEMİLER

İstanbul siluetine uygun tasarlanmış, modern hatlara sahip yeni nesil gemilerin proje aşaması 9 ayda tamamlandı. Bu projede, sessiz ve emisyon oranı düşük yeni nesil çevreci motorlar kullanılacak.

Polonya'da yapılan havuz testi sonuçlarına göre; yüksek manevra kabiliyeti olan yeni gemilerde, dünyada ilk kez kullanılan özel tekne formu sayesinde yakıttan yüzde 54 tasarruf sağlanacak ve aynı zamanda şu anki gemilere göre yüzde 40 daha hızlı seyir yapılabilecek. Bu yeni gemilerle Üsküdar - Beşiktaş arası 4 dakikaya inecek.

ENGELLİ DOSTU

Yeni gemilerde her şey düşünüldü, gemiye iniş binişi kolaylaştırmak için yapılan ve ilk kez uygulanacak olan özel tasarım yolcu iniş- biniş platformu ile engelsiz taşımacılık yapılacak. Amaç, deniz taşımacılığında tüm engelleri kaldırmak. Ayrıca, bisikletler için özel bölümler tasarlandı, geminin iç mekanı oldukça ferah, bu sayede gemi içinde bile güvertede oturuluyormuş hissi ile seyir yapılabilecek.

TOPLU ULAŞIMDA UCUZLAMA SİNYALİ

Her bir gemi yaklaşık 1 milyon 500 bin dolara mal olacak, proje yakıttan elde edilecek tasarrufla kendi maliyetini 7 yılda amorti edecek. Yeni nesil gemiler milde 4 litre civarında yakacak, bu taşıma maliyetlerinde ciddi ucuzlama demek, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile tam bir entegrasyon sağlanır, İETT ve Hava limanlarındaki yapılanma deniz taşımacılığında da gerçekleşmiş olur ve iskeleler ortak kullanılır ise diğer işletme maliyetleri de minimize edilebilir.

denizhaber.com.tr


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir