Türkiye'nin Muhtarları Üsküdar'da buluştu!

Türkiye'nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk defa gerçekleşen ''Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu''nda Üsküdar'da buluştular.

Türkiye'nin Muhtarları Üsküdar'da buluştu!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi ev sahipliğinde Türkiye'nin muhtarları ilk kez bir araya geldi. ''Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu''nda buluşan muhtarlar sempozyumda sorunlarını ve isteklerini dile getirdi.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk defa gerçekleşen ''Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu''nda Üsküdar'da buluştular.

Sempozyuma, AK Parti Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, Üsküdar Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta, KKTC Muhtarlar Birliği, KKTC Muhtarları, Türkiye geneli Muhtarlar federasyonları, 81 ilde bulunan muhtarlar derneği başkanları, yöneticileri ve İstanbul muhtarları katıldı. Sempozyum saygı duruşu ve istiklal okunması ile başladı. Ardından Üsküdar Belediyesi hizmet faaliyetlerinden oluşan kısa bir film gösterildi.

''BURADA KONUŞANLAR TÜRKİYE'YE GÜNDEM OLUŞTURACAK NİTELİKTEDİR''

Muhtarları ağırlamış olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''İstanbul'umuza hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bugün burada tüm Türkiye hatta Yavru vatanımız Kıbrıs'ta burada dolayısıyla burada konuşulacak olan konular, tartışılacak olan konular aslında tüm Türkiye'ye Türkiye sınırlarının dışına da taşacak, oralarda da gündem oluşturacak hususlardır''.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk defa gerçekleşen ''Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu''nda Üsküdar'da buluştular.

Sempozyuma katılamayan muhtarları için konuşulanları 50 bin civarında muhtara adreslerine kitapçık halinde postalayacakları sözünü veren Başkan Türkmen sözlerini Şöyle sürdürdü:

''BELEDİYE VE MUHTARLIK SEÇİMLERİ AYRI YAPILMALI''

''Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler. Aslında bunu diyenler, senin baban muhtar mı bunu istiyorsun diyenlerin gerçek niyeti, hatırlayınız Cumhurbaşkanımıza muhtar bile olamaz derken sizin tamamınıza hakaret ettiler. Sizi adam yerine koymadıklarını, kendi dünyalarındaki sizin makamlarınızı açıkça itiraf ettiler. Yalnız bu son seçimde de muhtarlar az kalsın bizim başımızı da yakıyordu. Çünkü aslında orada da bir yanlışlık var. Biz bu durumu yetkili kurumlara ilettik. Muhtarlık seçimleri ve belediye seçimlerinin aynı olmaması lazım. Özellikle son seçimlerde bizim Üsküdar'da çok ciddi anlamda oylarımız yandı. Bazı yaşlı yada okuma yazma durum olmayan seçmenlerimiz alıyor belediye başkanının pusulasını, yanına muhtarın pusulasını alıp bir zarfa atıyor. Bugün bizim Üsküdar'da yapılan seçimlerde ortalama oy kaybımız 6 bin idi. Ne yazık ki 30 Mart seçimlerinde 16 bin geçersiz oyumuz çıktı. Abartmıyorum bunun 10 bini de bizimdi''

''MUHTARLAR DEMOKRASİNİN EN CİDDİ ANLAMDA TECELLİ ETTİĞİ KİŞİLERDİR''

Yeni yapılan belediye binasında muazzam bir odayı muhtarlar için tahsis edeceklerini ifade eden Türkmen, ''Biz muhtarlarımızı tabi ki çok seviyoruz'' dedi. Türkmen,''Aslında yasalar çok fena değil, bir takım gelişmeler var ama değerli arkadaşlar bu alışkanlıklar var ya, alışkanlıkları terk etmek çok zor. Hayatımızda her işimiz bi alışkanlığın sonucudur. Bu alışkanlıkları terk etmek aslında önemli bir problemdir. Çok sayıda belediye başkanı arkadaşlarımız var, bazılarının muhtarlarımızla araları çok iyi. Bir takım imkanlar, yetkiler, sorumluluklar... Bazıları yapmıyor ama aynı yasa aynı mevzuat 5393 sayılı kanunda bende inanıyorum muhtarlarımızla ilgili güzel düzenlemeler var. Aynen diğer yasalarda olduğu gibi bu yasaları uygulayıcılarda sıkıntı var değerli arkadaşlar'' diye konuştu.

Muhtarları demokrasinin en ciddi manada tecelli ettiği kişiler olarak değerlendiren Türkmen, ''Sizin mahallelerinizde aldığınız oylar ananızın ak sütü gibi size helal. Size kimse liderinizi, partinizi sevdiği için oy vermiyor. Şahsınıza, kişiliğinize, karakterinize, yada mahallenin sorunlarını çözeceğinize olan inancına oy veriyor. O yüzden sizlerle ilgili yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması ve bundan da önemlisi uygulamasına geçilmesi noktasında kafa yapısının değişmesi lazım. Bunu inşallah hep birlikte başaracağız'' şeklinde konuştu.

DEVLETE MİLLETE DARBE YAPMAK İSTEDİLER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, 7 Şubat'ın hafızalara darbe gibi yazdırıldığını ifade ederek, ''Sayın Başbakanımızın hastanede olduğu dönemde, devlete, millete ve MİT Müsteşarı'na darbe yapmak istediler, milletin iradesine darbe vurmak istediler. İşte o prangaya muhtarlarım cevap veriyor. 7 Şubat'ta Üsküdar'dan veriyor'' dedi.

Çalık, 7 Şubat'ın hafızalara darbe gibi yazdırıldığını anlatarak, ''Sayın Başbakanımızın hastanede olduğu dönemde, devlete, millete ve MİT Müsteşarı'na darbe yapmak istediler, milletin iradesine darbe vurmak istediler. İşte o prangaya muhtarlarım cevap veriyor. 7 Şubat'ta Üsküdar'dan veriyor'' diye konuştu.

Milletin iradesini en önemli mühür olarak gördüklerini ifade eden Çalık, mührün milletin elinde olduğunu, istediğini federasyon başkanı, istediğini muhtar yaptığını söyledi. Çalık, milletin ''Muhtar bile olamazsın'' denilen kişiyi, Beştepe'ye, Cumhurbaşkanı Sarayı'na Cumhurbaşkanı yaptığını aktardı.

''Muhtar bile olamazsın'' diyen zihniyetin nereden geldiğini ve nereye gittiğini herkesin gördüğünü, milletin onlara ''muhalefette bekleyin'' dediğini dile getiren Çalık, şunları kaydetti:

''Onlara başta muhtarlarımız olmak üzere milletimiz cevabı verdi ve onlara 'muhalefette bekleyin' dedi. Hükümeti temsilen buradan milletimiz ne isterse onu yapar. Sizler milletimizin gücüyle muhtar oluyorsunuz. Sizleri kutluyorum. Erkek muhtarın yanı sıra çok ciddi miktarda 2014 seçimlerinde kadın muhtarlar da seçimle iş başına geldi. Onları da gönülden kutluyorum. Şimdi kadın erkek fark etmez bizim adımızın hizmet olduğunu, hepimizin hizmet için çalışmaya can attığını bilmesi gerekir.''

''19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ OLSUN İSTİYORUZ''

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı konuşmada muhtarların sorunlarına değindi. Akdeniz,''Meşrutiyet Dönemi içerisinde, Tanzimat Dönemi içerisinde parlamentoya geçmiş bir durum içerisinde Türklerin ilk seçimi Osmanlının batılılaşma hareketi içindeki ilk seçiminin muhtarlık seçimi olduğunu unutmayacağız. Biz dolayısıyla hükümetimizden 19 Ekim 1829'u Muhtarlar Günü olarak kutlanması için talep ediyoruz. Bununla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği'ne dilekçemizi, kararımızı ve arkadaşlarımızın imzasını verdik'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Muhtarları Üsküdar'da buluştu!

Sempozyum sonunda Başkan Türkmen'e desteğinden dolayı Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz tarafından plaket hediye edildi.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir