Küresel Yaşlanma Kurultayı Üsküdar'da yapıldı

İstanbul Küresel Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu'nun 9. yılında Dünya Yaşlanma Konseyi (DUNYAK), Küresel Yaşlanma Kurultayı'nı Üsküdar'da yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Kurultay'da Dünya Yaşlanma Teşkilatı'nın İstanbul'da kurulması kararı alındı.

Küresel Yaşlanma Kurultayı Üsküdar'da yapıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Dünya Yaşlanma Konseyi Kurucusu ve Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın deklarasyonun 10. yılı hazırlıkları kapsamında Küresel Yaşlanma Kurultayı'nı tarihi ilçemiz Üsküdar'da 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü vesilesi ile üst düzey politika, kamu, akademi, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, halk ve kanaat önderlerinin katılımı ile gerçekleştirdi.

Dünya'ya örnek bir proje ile 2014-2023 yılları arasında gerçekleştirilecek çalışmalarla 2023 yılında Türkiye; ''Her Yaşta Yaşanabilir Ülke'' olacak...

İstanbul Küresel Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu'nun 10. yılı olan 2015 yılında ''Dünya Yaşlanma Zirvesi'' Türkiye'de toplanacak.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

İstanbul Küresel Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu'nun 9. yılında Dünya Yaşlanma Konseyi, Küresel Yaşlanma Kurultayı'nı Üsküdar'da yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.

''Her Yaşta Yaşanabilir Türkiye 2014-2023 Vizyonu'' tanıtımının yapıldığı kurultaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına İstanbul İl Müdürü Ünal İnaltekin, ev sahibi olarak destek veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen adına Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Bıyık ve katılımları ile kurultayı onurlandıran Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Vakfı Başkanı Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ve Dünya Yaşlanma Konseyi Onur Üyesi Eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, Eski Milletvekili Yüksel Çavuşoğlu, Merkez Valisi Saffet Karahisarlı ile 250 sivil toplum kuruluşunun başkan ve yöneticileri katılımlarıyla Üsküdar Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Her Yaşta Yaşanabilir Türkiye 2023 El Ele...

İstanbul Deklarasyonu; 1. Uluslararası Bakım Kongresi, Küresel Yaşlanma Zirvesi 02-08 Mayıs 2005 tarihlerinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Himayelerinde İstanbul'da 45 ülkeden 1000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmişti. Kongre sonunda yayınlanan İstanbul Küresel Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonunu katılımcıların görüş birliği ile kabul etmişlerdir.

Nüfus yaşlanması 21. asrın en önemli demografik trendidir. Bütün dünyada insanlar daha uzun yaşamakta (yaşlı sayısı çoğalmakta) ve fertilite oranı azalmaktadır. Bunun sonucu olarak genç yaşlardaki insan sayısı azalırken, yaşlanan insan sayısı artmaktadır. Nüfus yaşlanması, sağlıktan sosyal güvenliğe, çevre ile ilgili konulardan eğitime, iş olanaklarına, eğlence endüstrisine ve aile hayatına kadar toplumun bütün yönlerini etkilemektedir. Zengin ülkelerin nüfusu yaşlanmış ve daha da yaşlanmakta fakat Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yaşlanma durumu ve hızı henüz öncelik arz edecek kadar önem verilmemiş bir konudur.

Bu noktadan hareketle 02-08 Mayıs 2005 İstanbul, 1. Uluslararası Bakım Kongresi ve Küresel Yaşlanma Zirvesi katılımcıları aşağıdaki konuları görüş birliği ile kabul etmişlerdir.

1. Yaşlanma, gelişim gündeminin en önemli parçasıdır. 2015 yılına kadar bütün dünyada yoksulluğun azaltılması isteniyorsa yaşlanma konusunun milenyum gelişme hedeflerine dahil edilmesi için çaba harcanmalıdır.

2. Yaşlı popülasyonun büyük çoğunluğu ailelerine, toplumlarına ve ekonomilerine kaynak oluşturmaktadır. Bütün ülkelerde bunların katkıları çok önemli olmakla beraber pek fark edilememektedir. Aslında yaşlılar bir yük olmaktan çok bulundukları ortama bir çok katkı sağlayan insanlardır.

3. Bazı incinebilir, özellikle de çok yaşlı, düşkün, yoksul, dul, özürlü ve yalnız olan yaşlıların kültür ve cinsiyete duyarlı sosyal güvenlik sistemleri tarafından korunma altına alınmaları gerekmektedir.

4. Sağlıklı yaşlanmayı hayat boyunca en güvenli biçimde sürdürmek ve garanti altına almak için yaşlı hayatında en iyi sigorta sağlıktır.

5. Sağlık ve sosyal hizmetler birlikte yürütülmelidir. Temel sağlık sektörü yaşlılara toplum merkezli hizmetleri sunacak ideal bir yaklaşım olarak görülmelidir.

6. İç ve dış göç, yaşlıların kendi doğdukları yerlerden uzaklaşmalarına ve riske maruz kalmalarına yol açmaktadır.

7. Yaşlılıkla ilgili politikalar ayrımcı olmayan ve sosyal sisteme dahil edilerek etkin ve üretken yaşlanmayı sağlamalıdır; yaşlı kimselerin yalnızca ihtiyaçlarının değil haklarının da olduğu unutulmamalıdır.

8. Geleceğin tüm profesyonelleri (doktorlar, hemşireler, avukatlar, mimarlar, öğretmenler, ev ekonomistleri, fizyoterapistler, beden eğitimi çalıştırıcıları, sosyal hizmetler uzmanları vs.) yaşlılığın çok yönlülüğü ile etkin olarak uğraşmak için uygun eğitim almalıdır.

9. Nüfus yaşlanmasıyla birlikte uygun bakımın daha çok önem kazandığı hayatın son aşamalarında itibarlı, saygın, kaliteli yaşam ilkeleri unutulmaması gereken etik uygulamalardır.

10. Tüm toplumlarda aile, bakıma muhtaç yaşlı kimseleri destekleyen en önemli kaynaktır ve ailede bakımı sağlayanlar böyle bir temel rol oynamada desteklenmeli ve bu böyle kabul edilmelidir.

11. Hayatın hiçbir safhasında yaşlının hakları ayrıma tabii tutulmamalıdır.

Yüzyıllar boyu kültürler ve dinler arasındaki toleransı ve uygulamayı daha da geliştiren, doğu ile batı, zenginle yoksul, gelişmiş ve gelişmekte olan dünya ile doğal ve tarihi köprü vazifesi gören ve yüzyıllar boyu bu değerlerle beslenen Türkiye nüfus yaşlanması konusunda küresel lider olarak merkez rol oynayacak ideal bir ülkedir.

1. Uluslararası Bakım Kongresi İstanbul 2005 katılımcıları Uluslararası Gerontoloji Birliği'nin ve Dünya Sağlık Örgütü ve Küresel Yaşlanma Girişim Grubu Türkiye'yi, yaşlanma konusunun tüm aşamalarında, uluslararası toplumun lideri yapma çağrısını onaylamışlardır.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir