Kuzguncuk'ta 'Kardeşlik Sofrası' bir kez daha kuruldu

Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogu, bu yıl geleneksel iftar yemeğinin yirmi ikincisini gerçekleştirdi.

Kuzguncuk'ta 'Kardeşlik Sofrası' bir kez daha kuruldu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İftar yemeğine, Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, AK Parti İlçe Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Hakan Çelik, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan, Üsküdar İlçe Emniyet mensupları, Kuzguncuk sakinlerinin yanı sıra birçok davetli katıldı.

İftar, Beylerbeyi Cami Hocası Ramazan Kutlu'nun okuduğu ezanın ardından orucun açılması ile başladı.

Sinagog Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Niso Yeruşalmi'nin açılış konuşmasının ardından söz alan Vakıf Başkanı Beto Adato yüzyıllardır üç semavi din mensuplarının bir arada yaşadığı cami, sinagog ve kiliselerde, ezan, hazan ve çan seslerinin birlikte dinlenildiği, dostluğun daima ön planda tutulduğu, Boğaz'ın incisi, huzurun başkenti olarak adlandırılan Kuzguncuk'ta yaşamanın önemine değindi.

Hazreti Davut'un ''Ne güzeldir kardeşlerin bir arada, bir sofrada aynı aşı paylaşması'' ilkesiyle 22 yıl önce başlatılan bu güzel geleneğin bir mutluluk kaynağı olduğunu vurguladı.

Bu vesile ile her zaman destek olan Kaymakam'a, Belediye Başkanı'na, acılı ve sevinçli günlerde duaların büyük bir huzur içinde yapılmasına olanak sağlayan Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü ve tüm emniyet mensuplarına teşekkür eden Adato, Ramazan Bayramı'nı da kutladı.

Ardından söz alan Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni sözlerine, Kuzguncuk Musevi Cemaati'nin vermiş olduğu iftar gecesinde, üç semavi din mensuplarının birlikte olmasının kutsallığına değinerek ve bu mübarek gecede dinlerin sosyal yaşamda ne kadar önemli olduğunu belirterek başladı. Ahlak, hukuk ve aile birliğinin dinlerden kaynaklandığını ve dinin kutsal değerlerin membası olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: ''Dinler insanlara hayır işleri yapmalarını buyurur. Tüm dinlerde ortak noktalar vardır. Oruç ve ibadet. Orucun Yüce Allah'ın bir buyruğu olarak tutulması kişiyi Allah'a yaklaştırır.'' Tüm dinlerde yoksula yardım etmenin, dul ve yetimlere gereken ilginin gösterilmesinin sevabının çok büyük olduğunu vurgulayan Rav Adoni, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı'nın tüm ulusa ve İslam dünyasına hayırlı olması temennisi ile sözlerini bitirdi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, tarihi Kuzguncuk semtinde Bet Yaakov Musevi Sinagogu Vakfı'nın 22 yıldır süregelen geleneksel iftar gecesinde bulunmaktan mutlu olduğunu belirtti. Ramazan ayının bereket ve rahmet ayı olduğunu ve Kadir gecesini de içinde barındıran kutsal bir ay olduğunu vurguladı.

Ardından söz alan Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler Ramazan iftar sofrasında bu güzelliği yaşatarak ve paylaşarak 22 yıldır devam ettiren Kuzguncuk Musevi Cemaati'ne teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bu güzelliğin ilelebet devam edeceğine inandığını söyleyen Güler, bu toprakların hoşgörü toprakları olduğunu, bu toprakların üzerinde yaşayan her bir mensubun yüzyıllardır dinini istediği gibi yaşamış olduğunu ve ilerde de yaşamaya devam edeceğini vurguladı.

Yönetim Kurulu Üyesi Niso Yeruşalmi, ''tarihi sinagogu böylesine anlamlı gecelerde açmak, ortak sofralarda buluşmak, birbirimizi daha iyi tanıyabilmek, duygularımızı anlatmak ve anlaşılabilmek için sadece bir vesile'' diyerek geceyi onurlandıran herkese teşekkür etti. Beylerbeyi Cami Hocası Ramazan Kutlu'nun okuduğu şükran duasının ardından, davetliler yaşamış oldukları gecenin vermiş olduğu mutluluk ve huzurla sinagogdan ayrıldılar.


Şalom Gazetesi


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir