Üsküdarlılar Enderun Teravihinde buluşuyor

Enderun teravih namazı unutulmuş Ramazan geleneklerinden kurtularak artık Üsküdar'da kılınmaya başlandı.

Üsküdarlılar Enderun Teravihinde buluşuyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mübarek Ramazan ayına mahsus kılınan Teravih namazlarından bazı ritüellerle ayrılmış. Enderun teravih namazı unutulmuş Ramazan geleneklerinden kurtularak artık Üsküdar'da kılınmaya başlandı.

SARAY CAMİLERİ VE DERGAHLAR EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Osmanlı İmparatorluğu'nun pay-i tahtı olan İstanbul'da Cumhuriyet dönemine kadar düzenli olarak büyük Saray camilerinde kılınan Enderun teravih namazları günümüze değin adeta unutulmaya yüz tutmuştu. Pek çok Ramazan geleneğinin yeniden hayat bulmasına kaynaklık ve öncülük etmiş Üsküdar Belediyesi, örnek alınacak yeni bir çalışmayı mübarek Ramazan ayında hayata geçirdi. Enderun usulü teravih namazı, Osmanlı iç teşkilatında, sarayda, Hırka-i Saadet'te, saray camileri, büyük cami ve dergahlarda kılınıyordu. Zamanla Anadolu'daki camilere de yayılan usulün kaynağını uzmanlar, Buhurizade Mustafa, Itri Efendi'ye (1712) dayandırıyor.

 Enderun teravih namazları Üsküdar'da kılınmaya başlandı.

HAFIZLAR HEYETİYLE BİRLİKTE KILINIYOR

Enderun usulü, iki şekilde uygulanıyor. Birincisi imam müezzin topluluğunu makam geçkileri ile yönlendirir, ikincisinde ise makamlar arasındaki geçkileri müezzinler sağlar. İlk gecede müezzinler geçkileri sağlar. Fatiha'dan sonra okunan zamm-ı sureler rastgele seçilmiyor. Manalarına bakılarak tertip ediliyor. Örneğin rahmet ayetleri, tesbih ayetleri ya da Hz. Muhammed (sav)'den bahseden ayetler tercih ediliyor. İlk on günde Ramazan ayına ulaşmaktan duyulan sevincin dile getirildiği ilahiler, ikinci on günde Allah'tan rahmet ve merhamet niyaz eden ilahiler söyleniyor. Son on günde ise Ramazan'ın uğurlanmasından duyulan hüzünlü ilahiler meşk ediliyor.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir