Türk Basını'nın araştırmacı yazarlarından Alpay Kabacalı vefat etti

72 yaşında ölen Kabacalı'nın cenazesi, Üsküdar Doğancılar Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Türk Basını'nın araştırmacı yazarlarından Alpay Kabacalı vefat etti
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi olan Alpay Kabacalı 1942 yılında Antalya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki öğrenimi sırasında çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. 1966-68'de Gerçekler Postası adlı siyaset ve kültür dergisini 14 sayı yayımladı. 1968-69'da Ant Dergisi'nde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Bu dergide yayımlanan bir yazıdan dolayı 12 Mart döneminde 11 ay cezaevinde yattı.

Daha sonra yayınevlerinde ve haber ajanslarında redaktörlük ve yöneticilik yapan Alpay Kabacalı,  Yeni Ortam ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı. Milliyet Sanat, Sanat Olayı ve Yeni Gündem dergilerinin Yazı İşleri Müdürlüğünde bulundu. 12 Eylül döneminde Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) davasında yargılandı ve beraat etti.

''Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye Ansiklopedisi'' ile ''Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi'' yayın kurullarında yer alan Alpay Kabacalı, Cumhuriyet Gazetesi'nde yazıları, yazı dizileri ve kültür insanlarıyla yaptığı röportajlar yayımladı. Uzun yıllar Türkiye Yazarlar Sendikası'nın ve Türkiye PEN'in yönetim kurullarında görev alan Kabacalı, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (BESAM) başkanlığını da yaptı. 60 civarında kitabı yayımlanan Alpay Kabacalı'nın, ''Türk Yayın Tarihi'', ''Türkiye'de Basın Sansürü'', ''Türk Basınında Demokrasi'', ''Türkiye'de Matbaa Basın ve Yayın'', ''Ahmet İhsan Tokgöz: Matbuat Hatıralarım'', ''Kanuni Sultan Süleyman'', ''Türkiye'de Siyasal Cinayetler'' ve ''Bilinmeyen Yönleriyle Cumhuriyet Tarihi'' gibi eserleri bulunuyor.

Alpay Kabacalı'nın cenazesine, Ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, Gazeteci Ali Sirmen, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca ve Basın meslek kuruluşlarından bir çok isim cenazeye iştirak edenler arasındaydı.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir