Sırrı Adında Gizli ''Kuşkonmaz Camii''

Mimar Sinan'ın eserlerinden, Üsküdar'da bulunan Kuşkonmaz (Şemsi Paşa) Camii'nin bahçesine, konumu nedeniyle kuşlar yaklaşmıyor.

Sırrı Adında Gizli ''Kuşkonmaz Camii''
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mimar Sinan'ın eserlerinden, Üsküdar'da bulunan Kuşkonmaz (Şemsi Paşa) Camii'nin bahçesine, konumu nedeniyle kuşlar yaklaşmıyor.

430 YILLIK CAMİNİN BAHÇESİNE KUŞ KONMUYOR

Üsküdar sahilini süsleyen ve hikayesiyle dikkatleri üzerine çeken 430 yıllık Kuşkonmaz (Şemsi Paşa) Camii'nin bahçesine kuş konmuyor. Mimar Sinan'ın şaheseri cami, kuzey ve güneyden gelen rüzgarların kesiştiği bir noktada olduğu için kuşlar camiye yaklaşmıyor.

Mimar Sinan'ın eserlerinden, Üsküdar'da bulunan Kuşkonmaz (Şemsi Paşa) Camii'nin bahçesine, konumu nedeniyle kuşlar yaklaşmıyor.

MİMAR SİNAN'IN DEHASINI TETİKLEYEN SORU

Gerçek ismi Şemsi Paşa olan camiyi diğer camilerden farklı kılan 'çılgın projesi' 1500'lü yıllarda yaşayan Şemsi Paşa'nın Mimar Sinan'a yaptırdığı camiye kuşlar yaklaşamıyor. Şemsi Paşa'nın ''Üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer var mıdır?'' sorusu üzerine ilmi ve mimari dehasını kullanan Mimar Sinan, Üsküdar'a kuşların konmadığı bir cami inşa etti.

ÇALIŞMALARININ MEYVESİNİ TOPLADI

Caminin yapımından önce bir araştırma yapan Mimar Sinan, Üsküdar'da kuzeyden ve güneyden gelen rüzgarların kesiştiği Bir Nokta bulunca caminin yapılacağı yer de ortaya çıktı. Kuzey ve güneyden gelen rüzgarların kesiştiği, dalgaların kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan titreşim seslerinden kuşların rahatsız olacağını düşünen Mimar Sinan, sahilin kıyısındaki yeri tespit etmiş böylelikle caminin yapımına başladı.

''KUŞKONMAZ CAMİİ''

1580 yılında ibadete açılan cami zaman içinde halk arasında ''Kuşkonmaz Camii'' olarak anılmaya başladı. Üsküdar'ın simgelerinden biri olan cami günümüzde ''bahçesine kuş konmayan cami'' olarak da anılıyor.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir