Üsküdar'daki Muvakkithaneler Ve Güneş Saatleri

Muvakkithâne kelime olarak zamanı belirlemek üzere kurulmuş bir mekân anlamındadır.

Üsküdar'daki Muvakkithaneler Ve Güneş Saatleri
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Muvakkithâne kelime olarak zamanı belirlemek üzere kurulmuş bir mekân anlamındadır. ''Vakti belirleyen kişi'' anlamına gelen muvakkit kelimesi ise namaz vakitlerini bir takım astronomi aletleri vasıtasıyla tespit eden kişi için kullanılmaktadır. Muvakkithâneler, genellikle camilerin külliyetleri içinde bir-iki oda halinde bulunurdu. Camilerin yanı sıra bazı türbe, dergâh ve tekkelerin de muvakkithâneleri olmaktaydı. Muvakkitler, İslam'ın bu işe gösterdiği hassasiyetinden dolayı Emeviler döneminden itibaren çalışmalarını belli bir müessese altında sürdürmüşlerdir.

Tespit edilebildiği kadarıyla; İstanbul'daki ilk muvakkithâne Fatih Camii Külliyesi içinde yer almış (1740) ve daha sonraları yapılan cami külliyelerinin pek çoğunda benzer şekilde muvakkithâne inşa edilmiştir.

Üsküdar'daki dikey güneş saatleri Mihrimah Sultan, Beylerbeyi, Yeni Valide, Atik Valide Ayazma ve Paşalimanı Camii ile Aziz Mahmud Hüdâi Camiindeki Fatma Hatun Sultan Türbesi'nde bulunur.

Üsküdar muvakkithânleri ve güneş saatlerine gelince, tespit edilebildiği kadarıyla bu bölgede yapılan en eski muvakkithâne 1547 tarihli Mihrimah Sultan Camii muvakkithânesidir. Bundan başka müştemilatında muvakkithâne bulunan on adet camii daha vardır. Bu camilerin bir kısmında aynı zamanda güneş saati de bulunmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir