Hüdâyî Tekkesi Vakfı Ve İmareti

İmaretler, genellikle sultanlar ve büyük devlet adamları tarafından kurulmuştur.

Hüdâyî Tekkesi Vakfı Ve İmareti
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İmaretler, genellikle sultanlar ve büyük devlet adamları tarafından kurulmuştur. İmaretler sayesinde, padişahın şanı memleketin her köşesinde duyurularak siyasi gücü kuvvetlenmekte, din ve devletin adı yücelmektedir.

Ancak bu yerlerin sultan veya vezirler tarafından inşa ettirilmesi ve bir takım masrafları bu kişilerin "hususi hazineleri" ve "kendi mallarından" karşılandığı halde, bu tesisler devlet eliyle kurulmuş olup, devlet geliriyle işleyen, faka idari ve mali bakımdan özerk ve özel bir statüye tabi bulunan kamu hizmeti müesseseleri olma özelliğini taşımaktadır.

Bu tesislerin işleyişini devam ettirmek için lüzumlu olan gelir kaynaklarından önemli bir kısmı, yeni fetihlerle elde edilmiş devlete ait toprakların vergi gelirlerinin, sultan tarafından devamlı olarak bir tesise hasr ve tahsis edilmesiyle oluşmuştur. Veya böyle bir tahsise tahvil edilmek vaat ve şartıyla bir şahsa temliki suretiyle sağlanmıştır.

Hüdâyî Tekkesi Vakfı Ve İmareti, gerek Anadolu'ya gidenlerin uğrak yeri olması, gerek bir hanım sultan tarafından yaptırılmış olması, gerek padişah tarafından temlik edilen yerlerin geliri ve zaman zaman yine padişah tarafından gönderilen hediyelerle korunup kollanması itibariyle önem arz etmektedir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir