Üsküdar'ın Tarihi Su Kaynakları

Çınar Suyu: Çınar Yokuşu, Selâmi Ali Efendi Caddesi'nin eski adıdır.

Üsküdar'ın Tarihi Su Kaynakları
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Çınar Suyu: Çınar Yokuşu, Selâmi Ali Efendi Caddesi'nin eski adıdır. Selâmet Yokuşu ismiyle de bilinen yol, adını Şeyh Selâmi Ali Efendi'den almıştır. Bu cadde üzerinde Matbah Emini Hacı Halil Efendi'nin 1707 ve 1728 tarihli iki çeşmesi bulunduğu gibi Kuşoğlu Yokuşu'nun üst başındaki meydanda bir çeşmesi daha vardır. Su, bu çeşmeler için getirilmiştir. Bu cadde üzerinde 1677 tarihinde Şeyh Selâmi Ali Efendi tarafından yaptırılan bir çeşme ve yan tarafta da bir tekke ile bir hamamı olduğuna göre caddeden daha evvel de bir vakıf suyunun geçtiği anlaşılmaktadır. Bu eski suyun Halil Efendi tarafından onarıldığı da düşünülebilir. Yakın yerden gelen bu suyun akışını intizama sokmak için Toygartepe üzerinde, Dürbali Sokağı (eski adı Torbalı Sokağı) ile Hacı Mutlu Sokağı'nın birleştiği yere kesmetaş bir su terazisi yapılmıştı. Terazi son senelerde yıkılmıştır.

Beylik Çeşme Suyu: Selimiye'de, Selimiye İskele Caddesi ile Çeşme-i Kebir Sokağı'nın birleştiği yerde bulunan ve 1841 tarihinde Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan büyük çeşme için temin edilmiştir. Su, çeşmenin karşısındaki yamaçta ve bir evin bahçesindeki pınardan çıkardı.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir