İki Kıta Arasındaki Köprü Şehir

Marmara Denizi ile İstanbul Boğazı suların birleştiği yerde, Kocaeli Yarımadası'nın ucunda...

İki Kıta Arasındaki Köprü Şehir
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Marmara Denizi ile İstanbul Boğazı suların birleştiği yerde, Kocaeli Yarımadası'nın ucunda, Kadıköy, Beykoz ve Ümraniye ile sınır iki yakası tepelerden oluşan derin ve denize açık bir vadi içinde kurulmuş olan Üsküdar'ın toprakları doğudan batıya doğru geniş sırtlar ve tepeler halinde hafif eğimlerle kıyıya yaklaşarak İstanbul Boğazı'na iner.

Üsküdar, Osmanlı döneminde önemli bir güzergahtır. Küçük Asya'dan İstanbul ve Avrupa Karayolu ile taşınan her tür mal ve madde Ankara-Bolu yolundan, Üsküdar üzerinden karşıya geçer. 14 iskele, değişik şekillerde Asya ile Avrupa arasındaki bu ilişkiyi sürdürür. Aynı şekilde Anadolu, Ermenistan ve İran'a ulaşan ticaret yollarının buradan başlaması sebebiyle Üsküdar uluslar arası ticari bir nitelik taşır. Cumhuriyet döneminde de Harem Otogarı ile bu ilişki devam eder. Harem semti, Anadolu'ya çıkış kapısı, İstanbul'a giriş kapısıdır. Anadolu coğrafyasının kapılarından birisi Malazgirt, birisi de Üsküdar'dır.

Üsküdar sadece Anadolu'nun değil, Arab'ın, Acem'in, Hind'in, Çin'in ve tüm Asya'nın kapısıdır. Bütün yolculuklar Üsküdar'dan başlar, bütün yollar Üsküdar'da biter. Ayrılma ve kavuşma noktası Üsküdar'ın tarihten günümüze kazandığı bütün önem ve gördüğü bütün işlevler, İstanbul'u Asya'ya bağlayan bir köprübaşı olmasında saklıdır.

 

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir