Şemsi Paşa Vakfiyesi

Şemsi Ahmed Paşa, XVI. Yüzyılda yaşamış, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murad dönemlerinde önemli devlet hizmetlerinde bulunmuş bir kimsedir.

Şemsi Paşa Vakfiyesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Şemsi Ahmed Paşa, XVI. Yüzyılda yaşamış, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murad dönemlerinde önemli devlet hizmetlerinde bulunmuş bir kimsedir. Kaynaklardaki bilgiler, onun Kanuni ve Sultan II. Selim'e yakın olup bu sultanların müsahipleri arasında yer aldığı, III. Murad zamanında ise bir ara baş defterdarlık makamına getirildiği ve devlet işlerinde etkili bir kimse olduğu yönündedir.

Şemsi Ahmet Paşa'nın Üsküdar, Bolu ve Gerede'de bulunan cami, medrese, imaret, hangâh ve türbe için hazırlatmış olduğu vakfiye, İstanbul'da Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Nesih stilde hazırlanmış olan vakfiye, "Şemsi Paşa Hazretlerinin Ebniye-i Hayratının Vakfiyesi Sûretidir" şeklinde bir girişle başlamaktadır. Ağırlıklı olarak Kur'andan âyetlerin yanına çeşitli konulardaki Hz. Peygamber'e ait hadisler ile Farsça ibareler ve şiirlerin yer aldığı vakfiye, toplam 25 sayfa olup 690 satırdır.

Vakfiyede, herhangi bir tarih kaydı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, vakfiyedeki ibarelerden, gerek Bolu ve Gerede'de bulunan cami, medrese ve imareti ile ilgili kayıtlardan, gerekse Üsküdar'daki cami, türbesi ve konağı ile ilgili bilgilerden vakfiyenin, Şemsi Paşa'nın hayatta iken hazırlandığı anlaşılmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir