Bağ-Bahçe Ve Mesirelerin Şehri Üsküdar

Evliya Çelebi'ye göre, şehrin her yeri gezinti yeri olmakla birlikte bilhassa mesire yerleri "yarı dünya" gibi, "cennet gibi" yerlerdir.

Bağ-Bahçe Ve Mesirelerin Şehri Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Evliya Çelebi'ye göre, şehrin her yeri gezinti yeri olmakla birlikte bilhassa mesire yerleri "yarı dünya" gibi, "cennet gibi" yerlerdir. İlkbahardan kasım sonlarına kadar mesireler halkın gezme, eğlenme yerleridir. Evliya Çelebi'ye göre, IV. Murat döneminde Üsküdar, 9000 kadar bağlık, bahçelik; yalılar,evler ve benzeri binalarla süslenmiş bir şehirdi. 15 tane belli başlı mesire yerleri içinden, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca ile Millet Bahçesi mesireleri bugün de halka açık yerlerdir. Halka açık ortak mesire yerleri dışında Üsküdar, büyük oranda bağlık ve bahçeliktir. Bahçelerde, meyve ağaçlarının dışında her tür çiçek yetiştirilirdi. 19. yüzyıl sonlarında batılı bir hatırat, Üsküdar sokaklarının, bahçe ve bostanların yeşillikleri arasında kaybolduğunu yazar. Üsküdar'daki bu bağ ve bahçe geleneği tamamen yok olmuş, ancak çiçek geleneği, Özbekler Tekkesinin gül bahçesi ve Mustafa Düzgünman'ın ebru sanatı ile günümüze kadar gelmiştir.

Müslümanlardaki bu ağaç ve çiçek tutkusunun mezarlarda da sürdürüldüğünü görüyoruz. Üsküdar'daki Rum nüfusun denizciliğin yanı sıra bahçecilik, bostancılık ve meyvecilik yaparak geçindiklerini yine tarihten öğreniyoruz. İslami Cennet tasavvurunun bir gereği, Üsküdar'da her evin bir bahçesi vardır. Bahçede sular, ağaçlar, meyveler, güller, çiçekler vardır. Cami ve tekke bahçelerinde de gül yetiştirirler.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir