Üsküdar'da Hamamlar Ve Menzilhaneler

Hamamlar, Türk-İslâm temizlik geleneğinin, sosyal ve kurumsal plandaki önemli örneklerindendir.

Üsküdar'da Hamamlar Ve Menzilhaneler
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Hamamlar, Türk-İslâm temizlik geleneğinin, sosyal ve kurumsal plandaki önemli örneklerindendir. Hamamlar, çeşitli hizmet alanlarına yönelik inşa edilmişlerdir. Üsküdar'da bu özellikte olan hamamları görebilmek mümkün olmuştur. Kuzguncuk Hamamı kuzgunlara, Eski Valide Hamamı yolculara, Orta Valide Hamamı gariplere, Kösem Valide Hamamı köselere, Arslan Ağa Hamamı avcılara, Kasapbaşı Hamamı kasaplara, Hacı Pafla Hamamı hacılara, Türbedar Hamamı mezarcılara ve Kadıköy Hamamı bağcılara aitti. Hamamların bu çeşitliliği, hayata gerçekçi bir şekilde bakabilen ve insan ihtiyaç kültürünün özelliklerini dikkate alarak, bir grubun diğerinden rahatsız olmamasını sağlamayı ihmal etmeyen derin ve ince bir düşüncenin varlığını ortaya koymaktadır.

Menzilhane ise konak mevkii anlamında kullanılan bir deyimdir. Üsküdar menzilhaneler açısından da zengin bir yerdir. Posta işini gören Tatarlar, konak yeri vazifesi gören menzilhanelere inerler, orada geceledikleri gibi atlarını da orada bulunan atlarla değiştirerek yollarına devam ederlerdi.

Menzilhane, bir nevi gizlilik ve özel ilgi ve ihtimam isteyen bir hizmetin, kendine has nitelikte bir konaklama ve hizmet anlayışına cevap vermesinin örneğini teşkil etmektedir.

 

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir