Atikvâlide Sultan İmareti, Misafirhanesi Tâbhânesi

Bu imaret, Nûrbânû Valide Sultan Camiinin yol aşırı sağındadır.

Atikvâlide Sultan İmareti, Misafirhanesi Tâbhânesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu imaret, Nûrbânû Valide Sultan Camiinin yol aşırı sağındadır. Üsküdar'da Sultan III. Ahmed'in anası Emetullah Sultan adına yaptırdığı cami ve imaret (Yeni Valide Camii ve İmâreti) şeklinde meşhur olmadan evvel Üsküdar'da iki Valide Sultan imâreti vardı. Bu Nûrbânû Sultan Külliyesi (Orta Valide) ye nisbet edilerek yazılır ve söylenirdi.

Evliya Çelebi bu imarete inen misafirlere günde iki defa birer bakır sini ile birer tas buğday çorbası, birer ekmek, her gece birer mum ve her at başına yetecek yem, Cuma geceleri misafirlere zerde pilav verildiğini, zengin fakir genç ve ihtiyarlar için nimetlerin bol olduğu Üsküdar'daki bütün camilerde hizmet alan 800 kişinin de bu imaretten faydalandıklarını, bunun büyük bir vakıf olduğunu söylüyor. Üsküdar Asya'yı Avrupa'ya bağlayan son durak olduğu için imaretleri çoktur.

Nûrbânû Valide Sultan'ın, cami, mekteb, medrese, tekke, imarethane, tâbhâne (dinlenme yurdu), darüşşifa, hamamlar, misafirhaneler, külliyesinden sonra en büyük yapısıdır. Koca Ağa Sinan, yerinin elverişli olmasından da faydalanarak burada mimari yadigarlarının en mükemmelini yapmıştır. İmarethane, darüşşifa, dinlenme yurdu, misafirhane, kervansaray gibi geniş teferruatlı abideler külliyesini iç içe, yan yana hâttâ üst üste öyle maharetle yapmıştır ki, akıllara durgunluk verir. Bu külliyenin dört tarafını yol çerçeveler. Buraya girenler ip yumağını kapısının önüne bırakırlar, ipin ucu ellerinde içeriye girerler, sonra bu ipin kılavuzluğuyla, yani ipe tutunarak dışarıya çıkarlarmış.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir