Üsküdarlı Hattatlar-3

Mehmed Selâheddin (Hattat), Mustafa (Hattat), Mustafa Tâbi (Hattat)...

Üsküdarlı Hattatlar-3
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mehmed Selâheddin (Hattat)

Kurban Nasuh tekkesini yenileyen Mehmed Nuri Efendinin torunlarından Kutbuddin Yalım Beyde, hattat Mehmed Selâheddin Efendinin çoğu sülüs, bir kısmı talîk ile yazılmış yazıları vardır.

Ehvaz'da bir nahiyenin adı olna Cübba'da doğmuş olan kıymeli bilgin ve erginlerin Rifaî Sa'dî'nin kölelerinden, müntesiplerinden olduğunu söylüyor.

Bu büyük hattatı ve üstadı Abdülaziz'i, İbnül Emin Mahmud Kemal Bey de son hattatlarında almamıştır. Kendisinin Mehmed Nuri tekkesinin müridlerinden olduğu anlaşılıyor.

Mustafa (Hattat)

Mustafa Üsküdarlıdır. Hemşehrisi (İkinci Hasan) diye meşhur olan hattattan ders ve ketebe icazeti almıştır. Yazılarının altına (Çiçekçizâde) diye imza kor. Amasyalı şeyh Hamdullah kadar kuvvetli bir hattat olduğunu Mustakimzade söylüyor. Karacaahmet mezarlığına gömülmüştür.

Mustafa Tâbi (Hattat)

Üsküdarlıdır. Babasının adı da Mustafa'dır. Babası kassam idi. Kambur olduğu için (kassam-ı ahdep) diye meşhurdu. Mustafa Tâbi padişah müezzini, kardeşi Mehmed Kurbi de yeni saray (Topkapı Sarayı) kâtibi idi. Kardeşi ölünce Mustafa Tâbi yerine tayin edilmiştir. Sülüs ve nesih yazısını Eğri kapılı Çelebi Efendi diye meşhur olan hoca Mehmed Rasim Efendiden öğrenmiş, icazet almıştır. Mustafa Tâbi Efendi iyi bir mûsikîşinas idi. Güzel de şiir yazardı. Kasideleri vardır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir