Üsküdarlı Hattatlar-2

Hasan (Hattat), Ömer (Hattat), Selim Fehmi (Hattat), Süleyman (Hattat)...

Üsküdarlı Hattatlar-2
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Hasan (Hattat)

Hamza oğlu Haşan Üsküdarlıdır. Sultan ikinci Bayezid'in hocası Amasyalı Şeyh Hamdullah Efendinin üçüncü kuşakta aile şeceresinden Şükrullahzâde Mehmed'in akrabasından idi. Piri, Mehmed'dir. Sonra da şeyh Hamdullah Efendinin oğlu Mustafa dedenin oğlu Mehmed dededen yazı dersi ve icâzet almıştır. Üsküdar'da iken Valide Camiinin celî yazılarını o yazmıştır. 1023 H. 1614 M. yılında ölmüş ve Karacaahmed'in karşısındaki şeddin köşesine gömülmüştür. Altı mısralık mezar taşını talebesinden Bursalı Hâşimî yazmıştır.

Ömer (Hattat)

Üsküdarlıdır. Hamalzâde şöhretini taşırdı. Sülüs ve nesih yazısını Üsküdarlı İkinci Hasan'dan öğrenmiştir. Üsküdar'da Yeni Valide Camii okulunda hoca idi.

Selim Fehmi (Hattat)

Üsküdarlıdır. Peşkircizade şöhretini taşır. Sülüs ve nesih yazısını Mısııiızâde Seyyid Abdullah'dan öğrenmiştir. 1170 H. 1756 M. tarihinde ketebe icâzeti almıştır. Ölüm yılı bilinmiyor.

Süleyman (Hattat)

Üsküdarlıdır. Sülüs ve nesih yazısını Belgrad'lı Mehmed Efendiden öğrenmiş ve ketebe izni almıştır. Yeni saray (Topkapı Sarayı) hocası idi. 1097 H. 1685 M. tarihli bir Kur'an-ı Kerim'i pek meşhur idi.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir