Üsküdarlı Hattatlar-1

Abdullah (Hattat), Abdurrahman (Hattat), Ahmet (Hattat), Ahmet Vefki (Hattat), Ali (Hattat)..

Üsküdarlı Hattatlar-1
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Abdullah (Hattat)

Üsküdarlıdır. Salih Efendinin oğludur. (Cerrahzâde) şöhretini taşırdı. Sülüs ve nesih yazılarını hattat Yusuf Efendi'den öğrenmiştir. 1170 H. 1659 M. yılında ölmüştür. Karacaahmet Mezarlığı'na gömülmüştür.

Abdurrahman (Hattat)

Halil Ağa'nın oğlu Abdurrahman Üsküdarlıdır. Üsküdar'daki Çavuşbaşı Mektebinin hocası idi. Sülüs ve nesih yazısını üstad Mevlana Mehmet Rasim Efendi'den öğrenmiş ve icazetname (yazı diploması) almıştır. Silahtar Hamza Paşa'nın yanında Rumelinde seyahatler yapmıştır.

Ahmet (Hattat)

Üsküdarlı hattat Fil İbrahim Efendinin oğludur. Fil İbrahim başarılı bir bilgin ve imam idi. Yazı dersini babasından ve icazeti Su yolcuzâde Mustafa Efendiden almıştır.

Ahmet Vefki (Hattat)

Ahmet Vefki Üsküdar'da doğmuştur. Yazı icazetini Zeyrek müezzini Hattat Hüseyin Efendiden almıştır. Kendisi aynı zamanda besteciydi. Birçok ilâhi bestelemiştir. Tersanede Çorlulu Ali Paşa Camiinin vaazı ve Drağman Tekkesinin 1. müezziniydi. Eyüp'te Sivâsî Tekkesinde bir hücrede otururken 1162 H. 1748 M. veyahut 1165 H. 1851 M. yılında ölmüştür. Eyüp'te Sivâsî Tekkesinin dışında gömülmüştür.

Ali (Hattat)

Üsküdarlıdır. Babası kaymakçı olduğu için (Kaymakçıoğlu) diye şöhret bulmuştu. Güzel yazı yazmayı Karakız şöhreti Hocazâde Mehmed Efendiden öğrenmiş ve ketebe icâzeti almıştı. Valide kethüdası kaimmakam Mehmed Paşa'nın kâtibi idi. 1124 H. 1712 M. yılında ölmüştür. Karacaahmet Mezarlığına gömülmüştür.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir