Nakkaş Baba Türbesi

Bu açık türbe Kuzguncuk'un batı kuzeyinde kendi adını verdiği mezarlıktadır.

Nakkaş Baba Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu açık türbe Kuzguncuk'un batı kuzeyinde kendi adını verdiği mezarlıktadır. Kitabeli mezar taşı yoktur. Nakkaş Baba, Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran zaferinde Tebriz'i aldıktan sonra getirdiği sanatkârlar arasında İstanbul'a gelmiştir. Habîbi Karamâni'ye intisap ederek ondan irşad icâzeti almıştır. İsmine nisbet edilen köyde ziraatla meşgul idi. Ölünce adını verdiği kabristana gömülmüştür. Öldükten sonra oğlu Derviş Çelebi yerine derviş postuna oturmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman ava gittikçe Derviş Çelebi kendisine yemek ikram edermiş. Onun davranışı, zekâsı, kabiliyeti padişahın dikkatini çekmiş, maiyetine almış. Nihayet yükselerek Anadolu defterdarı, baş defterdar, ordu defterdarı olmuştur. 968 H. 1560 M. yılında ölmüştür. Doğru ve Fıkıh ilmini iyi bilen bir kimse idi. Babasının ve kardeşi Haydar Çelebi'nin yanına gömülmüştür. Bu mezarlık gibi tepe de Nakkaş adıyla anılır. Buraya topçu ve piyade askeri için bir karakolhane yapılmıştır. Önünde bir batarya top bulunurdu. Osmanlı padişahları tahta çıktıkça ve bayramlarda burada beşer top atılırdı. Tepe, Boğaz'a ve İstanbul'a hakimdir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir