Haydar Baba Türbesi

Bu türbe Haydarpaşa Garı'nda, demiryollarının arasında kalmıştır.

Haydar Baba Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu türbe Haydarpaşa Garı'nda, demiryollarının arasında kalmıştır. Garın hatlarının sayısı artırılırken buradaki türbenin kaldırılması istenmişse de bilâhare yerinde bırakılmıştır. Türbe şimdi demir yolları arasında kalmıştır. İlâhî rahmetin üstüne yağması için yatırın üstüne demirden parmaklık halinde bir kubbe ve altına da bir sanduka yapılmıştır. Yer mozaikle döşenmiştir. Sandukanın baş ucuna abdest ibriği, peşkir, teşbih, sabun ve kolonya şişesi konmuştur. Her taraf çiçeklerle süslenmiştir. Türbe, sanduka ve buradaki iki basit ve bozukça yazılı mezar taşı kaim yeşil boya tabakasıyla kaplanmıştır.

Haydar Baba'ya ait bir mezar taşı yoktur. Eskiden burada harap ve kitâbesiz bir açık türbe vardı. Yanındaki büyük zâviye ve mescidi istasyon yapılırken yıkılmıştı. Buradaki zâviyeyi ve mescidi Nakşıbendî şeyhlerinden şair Buharalı Haydar Efendi yaptırmıştır. Bu zâviyeyi ve mescidi ne vakit yaptırdığı bilinemiyor. Bu mescidin minberini Hekimzâde Ali Paşa koydurmuştur. Şeyh Haydar'dan sonra buraya Mehmed Niyaz şeyh olmuştu. 1116 H. 1704-1705 M. yılında ölünce şeyh Haydar'ın yanına gömülmüştü. Zâviyenin yanında kabristan vardı. Devlet Demiryolları idaresi türbeyi yaptırırken zâviyenin mezarlığından kalmış iki basit kabir taşını gelişi güzel buraya koymuştur.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir