Halil Paşa Türbesi

Aslen Maraşlı olan Halil Paşa, idam edilen Beylerbeyi Mehmed Paşa'nın kardeşidir.

Halil Paşa Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Aslen Maraşlı olan Halil Paşa, idam edilen Beylerbeyi Mehmed Paşa'nın kardeşidir. Enderundan (Saraydan) yetişmiştir. Doğancıbaşı, sonra Çakırcıbaşı ve H. 1016 (M. 1607) yılında Yeniçeri Ağası oldu. Sonra Derya Kaptanlığı verilerek Trablusgarb taraflarına memur edilmişti. H. 1026, M. 1617 yılında Sadrâzam oldu. İki sene sonra İran Seferine Serdar olarak gönderildi. İyi idare edemediği için azl olundu. Muhtelif yıllarda dört defa Derya Kaptanlığı yaptı.

H. 1036, M. 1626 yılında azl edilmiş, Üsküdar'da Aziz Mahmud Hüdâî Dergahı'nda münzevî bir hayat yaşamıştır. H. 1039, M. 1629 yılında vefat etmiş. Oğlu Mahmud Bey ölünce babasın yanındaki türbesine gömülmüştü. Öbür oğlu Ebubekir Bey, Has odadan terbiye almış, H. 1059, M. 1649'da Kapıcı Başı olmuş ve Sultan Dördüncü Mehmed zamanında ölmüş, ağabeyinin yanına defnedilmiştir. Bu türbe; Üsküdar'da Yeniçeşme Yokuşu'nda Açık Türbe Sokağı'nda köşe başında bir set üzerindedir. Türbe, türbe mimarisinin şaheserlerindendir. Muntazam kesme taşla yapılmıştır. Önünü sütun başlıkları istalaktitli üç sütunun üstünde yükselen üç kubbe örter. Kemerleri mermerdendir. Buraya, türbeden ikisi alttan, üçü üstten beş pencere açılır. Türbeyi, tek sağır kubbe örter. Dört köşesinden minik yarım kubbeler ve eteklerinde istalaktitler vardır. Pencere ve dolap söveleri mermerdendir. Her dört tarafına yukarıdan üçer, alttan sağına, soluna ve kıble taraflarına da üçer pencere açılır. Sağ tarafında iki pencere vardır. Dolapların içlerinde ve pencere altlarında yeşil çini kalıntıları vardır. Vaktiyle türbenin içinin çini ile kaplı olduğu anlaşılıyor.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir