Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Doğancılar Türbesi)

Türbe Doğancılarda Çakırcı Camiinin batı köşesindedir.

Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Doğancılar Türbesi)
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Türbe Doğancılarda Çakırcı Camiinin batı köşesindedir. Kapısının üstünü som mermerden beyzî küçük bir kubbe örter. Üstü de taşla kaplanmıştır. Bu revak kısmen Eyüp'teki Ermeni Mehmet Paşa türbesinin revakına benzer. Kapısının kemeri beyaz ve kırmızı mermerden örülmüştür.

Türbe muntazam kesme taştan yapılmıştır. Türbe altlı üstlü yedişer pencereden ışık alır. Hacı Ahmet Paşa bu yılda Sultan III. Murad'ın hükümdarlığı zamanında ölmüş ve bu türbesine gömülmüştür.

Türbeyi Mimar Sinan yapmıştır. Türbenin içinde ikisi erkek, ikisi kadın dört yatır vardır. Erkeklerin sandukaları tahtadandır. Kadınlarınkiler Sinan devri kabir taşlarının şaheser yâdigârlarıdır. Hacı Ahmet Paşa, Konya Selçukîler Devleti dağıldıktan ve yıkıldıktan sonra Anadolu'da doğan beyliklerden Kastamonu'da kurulan Çandaroğulları beyliğinin kurucularının soyundan inmiştir. Bu beyliğe kurucularına nispetle (Çandar oğulları), son hükümdarlarına nispetle (Kızıl Ahmedliler) derler. Yaklaşık olarak 691 H.'den 866 H. 1461 M. yılına kadar 171 yıl kadar istiklâllerini muhafaza etmişlerdi. 866 H. 1461 M. yılında Fatih'in tayin ettiği son hükümdarı Kızıl Ahmed azl edilmiş, yurdu kesin olarak Osmanlı sınırları içine alınmıştır. Çandaroğulları kendilerinin ashaptan Halid İbn-i Velid soyundan indiklerini iddia ederler. Bu ailenin son hükümdarı Kızıl Ahmed'in oğlu Mirzâ Mehmed Paşa ve bunun oğulları Şemsi Ahmed ve Mustafa Paşa'lar Osmanlı vezirlerinden idiler. Şemsi Ahmed Paşa Çandaroğullarının Halid İbn-i Velid sülâlesinden indiklerini Vikaye mukaddimesinde yazmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir