Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Doğancılar Türbesi)

Türbe Doğancılarda Çakırcı Camiinin batı köşesindedir.

Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Doğancılar Türbesi)
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Türbe Doğancılarda Çakırcı Camiinin batı köşesindedir. Kapısının üstünü som mermerden beyzî küçük bir kubbe örter. Üstü de taşla kaplanmıştır. Bu revak kısmen Eyüp'teki Ermeni Mehmet Paşa türbesinin revakına benzer. Kapısının kemeri beyaz ve kırmızı mermerden örülmüştür.

Türbe muntazam kesme taştan yapılmıştır. Türbe altlı üstlü yedişer pencereden ışık alır. Hacı Ahmet Paşa bu yılda Sultan III. Murad'ın hükümdarlığı zamanında ölmüş ve bu türbesine gömülmüştür.

Türbeyi Mimar Sinan yapmıştır. Türbenin içinde ikisi erkek, ikisi kadın dört yatır vardır. Erkeklerin sandukaları tahtadandır. Kadınlarınkiler Sinan devri kabir taşlarının şaheser yâdigârlarıdır. Hacı Ahmet Paşa, Konya Selçukîler Devleti dağıldıktan ve yıkıldıktan sonra Anadolu'da doğan beyliklerden Kastamonu'da kurulan Çandaroğulları beyliğinin kurucularının soyundan inmiştir. Bu beyliğe kurucularına nispetle (Çandar oğulları), son hükümdarlarına nispetle (Kızıl Ahmedliler) derler. Yaklaşık olarak 691 H.'den 866 H. 1461 M. yılına kadar 171 yıl kadar istiklâllerini muhafaza etmişlerdi. 866 H. 1461 M. yılında Fatih'in tayin ettiği son hükümdarı Kızıl Ahmed azl edilmiş, yurdu kesin olarak Osmanlı sınırları içine alınmıştır. Çandaroğulları kendilerinin ashaptan Halid İbn-i Velid soyundan indiklerini iddia ederler. Bu ailenin son hükümdarı Kızıl Ahmed'in oğlu Mirzâ Mehmed Paşa ve bunun oğulları Şemsi Ahmed ve Mustafa Paşa'lar Osmanlı vezirlerinden idiler. Şemsi Ahmed Paşa Çandaroğullarının Halid İbn-i Velid sülâlesinden indiklerini Vikaye mukaddimesinde yazmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.