Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Tarihte Üsküdar Yazmacılığı

Musahipzade Celal eski İstanbul yaşayışını anlatırken; III. Ahmet zamanında Üsküdar'da Ayazma semtinde kurulu bir basmahanenin beş katlı bina olduğunu...

Tarihte Üsküdar Yazmacılığı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Musahipzade Celal eski İstanbul yaşayışını anlatırken; III. Ahmet zamanında Üsküdar'da Ayazma semtinde kurulu bir basmahanenin beş katlı bina olduğunu, yüzden fazla işçi çalıştığını, mendil, yemeni, baş örtüsü, perdelik, döşemelik olarak beyaz zemin üzerine karakalem yazmalar üretildiğini anlatmaktadır. XVIII. yy'daki İstanbul'u anlatan İnciciyan ise; Kuzguncuk semtini anlatırken nakışlı basmaların bu köydeki imalathanede üretildiğini, imalathaneyi Kayserili Serkisyan'ın kurduğu, Serkiskalfa basması dendiği, 19. yy'da bu atölyenin Üsküdar'a nakledildiği, torunları tarafından işletildiği yazmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.