Osmanlı Döneminde Yazmacılık

Osmanlı kaynaklarında yazma; el ile üzerine çiçek resimleri nakışlar basılmış yemeni ve emsali biçiminde açıklanmakta, işi yapan esnaf ''kalemkâr'' olarak tanımlanmaktadır.

Osmanlı Döneminde Yazmacılık
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Osmanlı kaynaklarında yazma; el ile üzerine çiçek resimleri nakışlar basılmış yemeni ve emsali biçiminde açıklanmakta, işi yapan esnaf ''kalemkâr'' olarak tanımlanmaktadır. Fırça ile rengarenk nakışlar yapan sanatkârlara ise nakkaş denilmektedir.

Evliya Çelebi XVII. yy'da yazdığı seyahatnamesinde esnaf-ı nakkaşan-ı yağlıkçıyan tabirini kullanır ve ''? bunlar yumayun bezler üzerine siyah kalemkâr ederler'' diyerek ilave eder: ''Yirmi dükkân yirmi beş nefer ile çalışırlar. Pirleri ise Seracattin'dir'' der.

Tahsin Öz ise, 17 ve 18. yy'da kalıbın tazyiki ile altın ve gümüş basıldığı, yazmacıların bu işte çalıştığı, buna ''basmacı'' denildiği, bu tür olanlara ''mücessem basma'' karakalem basılanlara ise ''sade basma'' dendiğini anlatmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir