Sultan Ahmet Yokuşu

Bugünkü Gülfem Sokağı'na halkın verdiği isimdir. Sultan I. Ahmet'ten adını almıştır.

Sultan Ahmet Yokuşu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bugünkü Gülfem Sokağı'na halkın verdiği isimdir. Sultan I. Ahmet'ten adını almıştır. Bilindiği üzere Sultan I. Ahmet, çok sevgive saygı duyduğu Aziz Mahmud Hüdâyi'yi sık sık ziyarete gelirdi. Kanuni Sultan Süleyman'ın cariyelerinden olan Gülfem Hatun (öl. 1561) ise mahalleye ve sokağa adını veren bir camii yaptırmıştır. (1539-1540). Türbesi de bu sokaktadır. Harem İskelesi Yokuşu (Selimiye), Karga/Zarife Yokuşu (Sultantepe), Küçük Yokuş (Sultantepe), Azat Yokuşu (Aziz Mahmut Efendi Sokağı), Debbağlar Yokuşu, Çakmakçılar Yokuşu, Göçmen Yokuşu (Sultantepe) ve Katırcılar Yokuşu (Ferah Sokak) gibi ismini çeşitli şekillerde alan daha birçok yokuş mevcuttur. Üsküdar'da yokuşların nispeten çokluğu, kuşkusuz şehrin üzerinde gelişmiş olduğu topografya, yani eğimli arazilerin varlığıyla ilgilidir. Yokuşların genellikle tepelerin bulunduğu alanlarda yoğunluk kazandığı dikkat çeker. Ayrıca bu yokuşlu sokakların bazılarında merdivenler yapılmıştır.

Kıyılarda, türlü biçimlerde denize doğru uzanan topografik çıkıntılar burun olarak tanımlanır. Üsküdar'ın Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nda nispeten uzun bir kıyı şeridi vardır. Bu kıyı şeridinin önemli bir kısmı (özellikle Haydarpaşa ve Üsküdar Vapur iskelesi arası) yapılan dolgu ve yapılaşmalarla doğal uzanışını büyük ölçüde kaybetmiştir. Dolayısıyla burada daha çok eski kıyıda bulunan ve tarihe mal olmuş burunlar ve verilen isimler ele alınmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir