Maswet Aulich'in Kaleminden Üsküdar

1830'da İstanbul'da ve İzmir'de 12 yıl kalan Maswet Aulich'in günlükleri, üç cilt halinde Dzinnik dwunastoletjiej misyi apostolskiej na Wshodzie / Doğu'da 12 yıl Misyonerlik Günlüğü başlığıyla yayınlanmıştır.

Maswet Aulich'in Kaleminden Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

1830'da İstanbul'da ve İzmir'de 12 yıl kalan Maswet Aulich'in günlükleri, üç cilt halinde Dzinnik dwunastoletjiej misyi apostolskiej na Wshodzie / Doğu'da 12 yıl Misyonerlik Günlüğü başlığıyla yayınlanmıştır. İstanbul'un nerede ise bütün semtlerini tek tek anlattığı üçüncü ciltte Üsküdar ile ilgili şunları yazmaktadır:

"Burası aslında 200 bin insanın yaşadığı büyük bir şehir. Uzaktan bakınca bu kadar büyük zannedilmese de gerçekte yaygın tepeler arasında geniş bir semt. Türk, Yunan, Ermeni ve Yahudilerin oturduğu semtte çok cami var. iskele camii şehrin girişinde. 1547'de Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah adına kurulmuş caminin girişindeki yazıdan şunları öğreniyoruz. Camiinin yanına tam teşekküllü hastane, arkasında yolcular için iki büyük "han" yaptırılmış. İkinci cami Muradiye. Yanındaki hamamlarla aynı yıl kurulmuş. Sultan Murat'ın eşi Haseki Sultan adına yapılmış. Üçüncüsü, ikisinden de güzel olan Çinili Camiidir. Bu da Sultan III. Murat'ın annesi Nurbanu adına 1577'de yapılmıştır. Dördüncüsü yapılışı itibariyle diğerlerine benzeyen Valide Sultan Camiidir. İki minareli ve iki hamamlı cami 1644'te Sultan Ahmet'in karısı Sultan İbrahim'in annesi Kösem Mahpeyker adına kurulmuştur. Beşinci cami, küçük ama güzel Ayasma'dır. Sultan III. Mustafa'nın eşi Ayazma adına yaptırılmıştır. Altıncı cami ise hem mimarisi hem de süslemeleriyle diğerlerinin hepsinden daha üstün olan Sultan III. Selim tarafından iki minareli olarak yanında hamamıyla yaptırılmıştır. Bu caminin yanından geçen geniş sokağın iki tarafındaki geniş kaldırımlar şehrin ortasına kadar uzanıyor."


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir