Namık Kemal'in İntibah Romanında Çamlıca

II. Mahmud döneminden itibaren İstanbul halkı için mesire yeri olarak kullanılmaya başlanan Çamlıca tepeleri...

Namık Kemal'in İntibah Romanında Çamlıca
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

II. Mahmud döneminden itibaren İstanbul halkı için mesire yeri olarak kullanılmaya başlanan Çamlıca tepeleri, 1870'li yıllarda bugünkü adıyla Millet Parkı'nın açılmasıyla cuma ve pazar günleri uzak ve yakın İstanbul'un değişik semtlerinden insanların akın ettiği yerdir. Çamlıca, mesire yeri olduğu kadar, Türk Edebiyatı için de önemli bir yerdir. Yahya Kemal'in ifadesiyle Tanzimat Edebiyatı dünyaya Çamlıca tepesinden bakar.

Türk Edebiyatı'nin ilk edebî romanı sayılan İntibah'ta olay örgüsü Çamlıca'da başlar ve yine Üsküdar içinde yer alan Bağlarbaşı'nda son bulur. İntibah'la Türk romanına mekân olarak giren Çamlıca, daha sonra Araba Sevdası ile devam ederek, bugüne kadar birçok romanda yer alır.

Namık Kemal'in İntibah romanında yapmış olduğu Çamlıca tasviri, XIX. Yüzyılın sonlarındaki İstanbul'u ve Üsküdar'ı anlamak için önemlidir. Çamlıca sadece havası, suyu gibi özellikleriyle sıradan bir gezi ve piknik yeri değil, İstanbul'un her noktasını seyretmek için en uygun konumdur.

Osmanlı'nın son yüzyılında Batı'ya açılan ilk kapı konumundadır Çamlıca tepeleri. Çamlıca mesireleri sadece geçen yüzyılda değil, bu yüzyılda ve bundan sonra da İstanbul halkının, özellikle bahar ve yaz aylarında en çok geziye çıktığı yerlerden birisi olmaya devam etmektedir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir