Şehitlik Namazgâhı

Namazgâh, Karacaahmet Mezarlığı'nın orta kısmındadır.

Şehitlik Namazgâhı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Namazgâh, Karacaahmet Mezarlığı'nın orta kısmındadır. Buraya Nuhkuyusu Caddesi'ne açılan Harmanlık Kapısı'ndan ve Karacaahmet-İbrahim Ağa Yolu'na (Eski Bağdat Yolu, şimdi bulvar) açılan Şehitlik Kapısı ile Miskinler Tekkesi veya Yanık Ömer Kapısı'ndan girilerek gidilir.

Şehitlik Kapısı'ndan girildiğine göre, 750 adım sonra namazgâha varılır. İstanbul'un en mükemmel namazgâhı olup, altı yolun birleştiği büyük bir meydandadır. Bu altı yoldan birincisi Şehitlik Kapısı'na gider. Bu yolun sol tarafında harap Şehitlik Mescidi bulunmaktadır. 1917-18 yılında Padişah Sultan Reşat tarafından yaptırılmıştır. İkinci yol hafif bir yokuş olup 360 adımda Harmanlık Kapısı'na, üç ve dördüncü yollar Seyyid Ahmet Deresi'ne, Taş Köprü'ye ve İranlılar Mescit ve Mezarlığı'na, beşinci yol Ankara Asfaltı'na ve Sıbyan Mezarlığı'na, altıncı yol ise Miskinler Tekkesi Mezarlığı'na gitmektedir.

Namazgâha altı taş basamakla çıkılır. Sağ tarafında gusülhane vardır. Etrafını oldukça yüksek bir istinat duvarı çevirmektedir. Üç parçadan oluşan mihrap taşı iç bükey şeklinde olup, iki yanında 43 cm'lik kanatlar bulunmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir