Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Mihrimah Sultan Kervansarayı

Bu kervansaray, Üsküdar İskele Meydanı'nda ve Mihrimah Sultan Medresesi'nin meydana inen merdivenlerinin karşısında ve imaretin sol tarafında idi.

Mihrimah Sultan Kervansarayı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Bu kervansaray, Üsküdar İskele Meydanı'nda ve Mihrimah Sultan Medresesi'nin meydana inen merdivenlerinin karşısında ve imaretin sol tarafında idi. 1547'de Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. 1930 tarihlerinde temel duvarları duruyordu. Halkın Fatih Hanı dediği bu bakiyeler ve imaret, dinamit kullanılmak suretiyle sökülmüştür. Evliya Çelebi, Üsküdar'da on bir kadar misafirhane bulunduğunu belirttikten sonra ''birisi iskele başındaki camiin iki tarafında, deniz kıyısında yüzer ocaklı, yüzer tavla at alır kervansaraydır ki, güya sağlam bir kaledir. Baştanbaşa kurşun ile kaplıdır ki, gelip gidene minnetsiz bir evdir. Mihrimah Sultan hayratıdır'' demektedir.

Dikdörtgen şeklindeki bu kervansarayın, Büyükçekmece'deki kervansarayın bir eşi olduğu sanılmaktadır. Bu da muntazam kesme taştan yapılmış olup Mimar Sinan yapısıdır. Eremya, Mihrimah Sultan Kervansarayı'nı han diye yad etmektedir. Vakfiyesinde bu tabir kullanılmıştır. Müellifin açıklamasından Üsküdar Atpazarı'nın daha evvel burada kurulduğu anlaşılmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.