Çavuş Deresi

Toptaşı-Murat Reis ekseni ile Toygar-Selamsız ekseni arasında gelişen Çavuş Deresi, Bülbül Deresi ile birleşerek Üsküdar Koyu'na boşalırdı.

Çavuş Deresi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'ın önemli derelerinden biridir. Toptaşı-Murat Reis ekseni ile Toygar-Selamsız ekseni arasında gelişen Çavuş Deresi, Bülbül Deresi ile birleşerek Üsküdar Koyu'na boşalırdı. Dereye adını veren Hayrettin Çavuş, Kanuni döneminde çavuşbaşı görevlilerinden idi. Çavuşbaşı, divandan çıkan hükümleri uygulamak, elçilerin kabulü sırasında onlara eşlik etmek, protokol işlerini gözetmek, dışarında İstanbul'a gelenlerin kimliklerini incelemek gibi çeşitli görevleri vardı. Ayrıca Üsküdar ve Sirkeci tarafındaki iskelelerde elçileri karşılar, ikamet edecekleri konağa götürürdü. Hayrettin Çavuş, Üsküdar'da kendi adını taşıyan bir mescit yaptırmıştı. Bu mescit 1930'lara kadar kullanıldı. Ancak kadro dışı bırakılıp 1945 yılında yıkıldığından şu anda boş arsadır. Hayrettin Çavuş mescidi yanındaki türbede medfundur. 1556-1557 senesinde vefat etmiştir. Aynı isimle anılan mahallesi ve caddesi vardır.

Hayrettin Çavuş, İstanbul'a ilk defa "Çavuş Üzümü" fidesini getiren kimse olarak tarihe geçmiştir. Belki de Bozcaada'dan getirdiği fideleri bu derenin kuzey yamaçlarına diktirdiği için burası bu isimle anıla gelmiştir. Ahmet Güneş, XVI. Yüzyılın ilk çeyreğinde Üsküdar'ın 18 mahallesi arasında Hayrettin Çavuş adında bir mahallenin bulunduğu, Ahmet Yüksel Özemre ise çocukluğunda Çavuş Deresi Vadisi'nde üstü açık bir lağımın aktığı bilgisini verir. Bugün tamamen şehrin yerleşim alaında kalan Çavuş Deresi Vadisi, topografyada genel olarak ayırt edilmekle birlikte doğal görünümünü kaybetmiştir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir