Mimar Sinan'ın Hayatı

Mimar Sinan, bazı kaynaklara göre 29 Mayıs 1490 günü Kayseri'nin Kesi bucağına bağlı Ağırnas köyünde doğmuştur.

Mimar Sinan'ın Hayatı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mimar Sinan, bazı kaynaklara göre 29 Mayıs 1490 günü Kayseri'nin Kesi bucağına bağlı Ağırnas köyünde doğmuştur. Sinan, Yavuz Sultan Selim zamanında İstanbul'a getirildi. Sarayda acemi oğlanlar okuluna verildi. Bu okulda okuma yazmanın yanı sıra uygulamalı sanatlar da öğretiliyordu. Sinan marangozluğu seçti. Ünlü ustaların yanında cami, han, çeşme ve hamamların yapımında çırak olarak çalıştı. Sonra askeri mimar olarak görev yaptı. Sinan, İstanbul'un Bizans eserlerini inceledi. Yavuz Selim'in doğu seferlerine, Kanunî Sultan Süleyman'ın batı seferlerine katıldı. Dünyanın ünlü mimarî eserlerini yakından gördü, onları inceleme fırsatı buldu.

1588'de İstanbul'da vefat eden Mimar Sinan, Süleymaniye Camii'nin yanında kendi yaptığı sade türbeye gömüldü.

Mimar Sinan, cami, mescit, medrese, darülkurra, türbe, imaret, darüşşifa, su yolu, köprü, kervansaray, saray, mahzen ve hamamlardan oluşan yüzlerce eserin 34 tanesini Üsküdar'da inşa etmiştir. Mihrimah Sultan Camii, Mevlana Ahmedî Efendi (Divitçiler) Camii, Şemsi Paşa Camii, Valide-i Atik Camii, Hacı Ahmet Paşa Camii, Valide-i Atik Medresesi, Mihrimah Sultan Medresesi, Sinan Paşa Türbesi, Üsküdar Sarayı, Hüseyin Paşa Hamamı bunlardan sadece bir kaçıdır. Mimar Koca Sinan'ın eserlerinin büyük bölümünü Üsküdar'da inşa etmesinin sebepleri arasında Üsküdar'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun gelişme ve yükselme dönemlerinde Anadolu ile Rumeli yerleşmeleri arasında bir köprü vazifesi gören ve bir ticaret liman merkezi konumunda olmasıdır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir