Tarihte Üsküdar'daki Salgınlar

Kolera, çiçek, suçiçeği, veba, kızıl, kızamık, tifo, tifüs, dizanteri, difteri, verem, loğusa humması ve boğmaca gibi bulaşıcı hastalıklara karşı tebhirhaneler, 1893-1894 yılında İstanbul'da üç bölgede açılmıştır.

Tarihte Üsküdar'daki Salgınlar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Kolera, çiçek, suçiçeği, veba, kızıl, kızamık, tifo, tifüs, dizanteri, difteri, verem, loğusa humması ve boğmaca gibi bulaşıcı yaygın hastalıkların yaygın olduğu ve salgın yaptığı dönemlerde, hastaların veya bu hastalıklardan birinden ölenlerin kullandığı çamaşır ve her türlü eşyayı, mekânı, hayvanları dezenfekte eden sağlık kurumları olan tebhirhaneler, 1893-1894 kolera salgınında, Gedikpaşa, Tophane ve Üsküdar'da olmak üzere İstanbul'da üç bölgede açılmıştır.

1893'te başlayan kolera salgınının odaklarından biri de Üsküdar'dı. İlk vaka 16 Aüustos 1893 günü Hasköy'de çıktı. Kolera belirtileri ile hastalanan Habibe Hanım birkaç gün sonra öldü. Onu, Kuleli'de Mekteb-i İdadi-i Şahane (Askeri Lise) öğrencilerinden Mehmed Efendi'nin vefatı izledi. Bu arada Romanya'dan İstanbul'a gelen Nazım adlı bir akıl hastası önce Umumî Hapishane'de müşahede altına alınmış ve bir süre sonra Üsküdar Bimarhanesi'nde karşısında yattığı Lala Ferhat, ardından Bahaeddin ve Mehmed adlı akıl hastaları kolera belirtileriyle hastalanıp öldüler. Ertesi günü üç kişinin daha aynı belirtilerle vefat etmesi üzerine Bimarhane kordona alınarak giriş çıkış yasaklandı. Bir iki gün sonra hastalık Üsküdar'da önce Sultantepesi ile Bimarhane Caddesi'nde, Tabutçular, Kızlarağası ve Hayrettin Çavuş mahallelerine ulaştı. Buradan Üsküdar'ın tamamına, kısa sürede de bütün İstanbul'a yayıldı.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir