Hacı Hüseyin Hayri Paşa Sebili

Tepebaşı Mezarlığı denilen ve Karacaahmet Mezarlığı'nın devamı olan yerdedir.

Hacı Hüseyin Hayri Paşa Sebili
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Sebil, eski Uluyol (Bağdat Yolu), yeni Karacaahmet-İbrahim Ağa Bulvarı üzerinde ve İbrahim Ağa Çayırı'na doğru yüründüğünde sağ tarafta ve Şerifkuyusu Mezarlığı'nın ilerisinde, Tepebaşı Mezarlığı denilen ve Karacaahmet Mezarlığı'nın devamı olan yerdedir.

Yakın tarihe kadar köşe başında bulunan eser bugün Belediye Asfalt Şeşiği'nin arazisi içinde kalmıştır. Karşısında Miskinler Tekkesi, İsa Ağa Çeşmesi, bölgeye ismini veren Şerif Paşa Sebili ve Şerif Efendi kuyusu ve Yanık Ömer kapısı yanında Mollacıkzâde Sebili vardı. Tekke ile iki sebil yıkılmıştır. Uzaktan bakıldığında bir türbeyi andıran sebil üç pencereli olup sağır kubbelidir. Kubbesinin üzerine bir alem yerleştirilmiştir. Demir kapısı ve pencereleri, Aralık 1945'te, Karacaahmet Şehitliği'ni Koruma Cemiyeti tarafından tamir edilmiş olmasına rağmen perişan durumda iken yakın zamanda Üsküdar Belediyesi'nce aslına sadık kalınarak onarılmıştır. Kitâbesi yoktur.

Hüseyin Hayri Paşa, sebili 1860 tarihinde vefat eden, sevgili oğlu Mir Emin Bey'in aziz ruhu için 1865 senesinde yaptırmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir