Konakların Şehri Üsküdar

Bizans döneminden sonra Osmanlı döneminde de Müslüman üst tabaka, köşk ve saraylarını Boğaz'ın diğer semtlerinin yanı sıra Üsküdar, Beylerbeyi ve Çamlıca sırtlarına yaptırıyordu.

Konakların Şehri Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bizans döneminden sonra Osmanlı döneminde de Müslüman üst tabaka, köşk ve saraylarını Boğaz'ın diğer semtlerinin yanı sıra Üsküdar, Beylerbeyi ve Çamlıca sırtlarına yaptırıyordu. Osmanlı döneminde Üsküdar'da saraylar, sükûfe bahçeleri, yine Harem iskelesinin arka tarafında da Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Şerefâbad sarayı vardı. Salacak'tan Harem'e kadar sahilin üstündeki semtte vezirler, bürokratlar, edibler ve şairler otururmuş. 19. yüzyılda Bağlarbaşı, Osmanlı ileri gelenlerinin sevdiği sayfiye yerleri arasına girmişti. Sultanlar, paşalar burada bahçe içinde konak ve köşkler, hâttâ saraylar yaptırdılar.

Yüzyıllar Boyunca Üsküdar isimli çalışmada 14 yalı, 35 köşk, 6 kasr, 29 saray, 17 konak ve meşhur kimselere ait 9 ev zikredilmektedir. İbrahim Hakkı Konyalı, ''Saraylar, Köşkler (kasırlar), Sahil Saraylar ve Bazı Konaklar'' başlığı altında 85 adet eser sıralar. Bunlardan Abdülkerim Nadir Paşa Yalısı, Ahmet Fethi Paşa Yalısı, Bestekâr Haydar Bey Köşkü, Cemil Molla Köşkü, Cinci Hoca Sarayı, Bahriye Nâzırı Ahmet Vesim Paşa Yalısı, Damatris Sarayı, Hacı Ahmet Paşa Sarayı, Molla Bey Yalısı, Raif İsmail Paşa Yalısı, Mustafa Fâzıl Paşa Köşkü, Serasker Hüseyin Avni Paşa Yalısı, Servili Selim Paşa Yalısı ve Köşkü, Şehzade Abdülmecid Efendi Köşkü ve Şeyhülislâm Zeynelabidin Efendi Konağı isimlerini sayabileceğimiz onlarca saray, yalı, konak ve köşklerden sadece birkaçıdır.

Genel olarak Üsküdar tarihine bakınca, bu şehrin banliyö merkezi olarak köşk, konak ve saraylar şehri olarak hizmet verdiğini söylememiz mümkündür. Literatürde zikredilen rakamlar belli bir tarih dilimi ile sınırlı ve değişken rakamlardır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir