Ayazma Camii Suyu ve Mahpeyker Kösem Sultan Suyu

Ayazma Camii Suyu; Bu suyun kaynağı Bağlarbaşı mevkiindeki Çiftlik Gazinosu civarındadır. Mahpeyker Kösem Valide Sultan Suyu 1640 tarihinde inşa ettirmiş olduğu cami, medrese, mektep, sebil, vs. için getirtmişti.

Ayazma Camii Suyu ve Mahpeyker Kösem Sultan Suyu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Ayazma Camii Suyu

Bu suyun kaynağı Bağlarbaşı mevkiindeki Çiftlik Gazinosu (bugün M.Ü. İlâhiyat Fakültesi binalarının olduğu yer) civarındadır. Buradan Nuhkuyusu Caddesi, Tunusbağı ve Doğancılar yolu ile gelen su 1760 tarihinde yapılmış olan Ayazma Camii, çeşmesi ve hamamından akardı. Caminin olduğu yerin civarında Ayazma Sarayı bulunduğuna göre su daha önceki dönemde getirilmiş ve 1760 tarihlerinde de Sultan III. Mustafa (1757-1774) tarafından ıslah edilmiştir. Bu onarımdan sonra su, Sultan Mustafa Suyu ismini almıştır. Su yolu zamanla harab olduğundan Atik Valide suyuna katılmıştır.

Mahpeyker Kösem Valide Sultan Suyu

Mahpeyker Kösem Valide Sultan bu suyu, 1640 tarihinde inşa ettirmiş olduğu cami, medrese, mektep, sebil, çeşme ve hamamı için getirtmişti. Çeşmenin suyu mektep altındaki büyük depoda toplanırdı. Su, Büyük Çamlıca Tepesi'nin kuzey tarafındaki Çakal Dağı (Çakıl Dağı) sırtlarından çıkarak Bulgurlu Köyü'ne ve buradan Küçük Çamlıca Tepesi'nin güney eteklerinden geçerek Nuhkuyusu gelirdi. Allame Caddesi ile Şair Talât Sokağı'ndan akan su camiye ulaşırdı.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir