Edhem Paşa Türbesi

Edhem Paşa, Sakız'dan getirilerek satılmış bir Hıristiyan çocuğudur.

Edhem Paşa Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Edhem Paşa, Sakız'dan getirilerek satılmış bir Hıristiyan çocuğudur. Kendisini Sadrâzam Hüsrev Paşa satın almış, büyütmüş, okutmuş, askeri okula girmiş, tahsil için Fransa'ya gönderilmiş, 1255 H. 1839 M. yılında miralaylıkla (albaylık) Erkân-ı Harbiye Dairesine verilmiştir. Sonra Gümüşhacıköyü Keban madenlerine müdür yapılmış, dönüşünde mabeyine alınarak bir süre sonra ferik olmuştur. Valiliklerde, maarif, Ticaret Nezaretlerinde, Sefirliklerde, Murahhaslıklarda bulunmuş, 1294 yılı Muharremin 18'inde (M. 1877) Sadrâzam olmuş, 1295 H. 1875 M. yılında azledilmiş, sonra Viyana Sefirliği, Dahiliye Nâzırlığı yapmış ve 1310 yılı Ramazanının ikinci günü ölmüş ve türbesine gömülmüştür. Ana dili olan Rumca ve Fransızca bilirdi.

Türbe, Üsküdar'da Mihrimah Camii'nin solunda, hazire içindedir. Türbenin solunda Mihrimah Medresesi vardır. Türbe muntazam kesme taşla yapılmıştır, kubbelidir. Kubbenin iç dört köşesinde kûfî hattı ile Muhammed ve Ali, kubbede de (Ebubekir, Ömer, Osman, Ali) adları on iki defa tekrarlanmıştır. Türbeyi Edhem Paşa'nın oğlu İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü, sonra Mebus olan Halil Edhem tamir ettirmiştir. Türbenin içinde altı kabir vardır. Ortada H. 1310 yılında ölen Sadrâzam Edhem Paşa'nın, sağında Edhem Paşa'nın kayınbiraderir Tersane Mektupçusu H. 1313 yılında ölen Mehmed İsmet Efendi'nin, bunun yanında Edhem Paşa'nın 13 Ramazan 1320-21 Teşrîni-sânî 1319'da ölen karısı Şerife Fatma Hanım'ın; arkadaki sırada pencerenin önünde Edhem Paşa'nın, oğlu H. 1313 yılında ölen Girid Vilâyeti Müşaviri İsmail Galib Bey'in, sağında Edhem Paşazâde Mustafa Bey'in 1325 yılında ölen oğlu Ali Sami Bey'in merkadleri vardır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir