Derya Kaptanı Sinan Paşa'nın Türbesi

Sadrâzam Rüstem Paşa'nın kardeşi Sinan Paşa'nın açık türbesi Üsküdar'da Mihrimah Sultan'ın haziresinde mihrabın önündedir.

Derya Kaptanı Sinan Paşa'nın Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Sadrâzam Rüstem Paşa'nın kardeşi Sinan Paşa'nın açık türbesi Üsküdar'da Mihrimah Sultan'ın haziresinde mihrabın önündedir. Mimar Sinan devri mezar sandukacılığının ve mezar taşçılığının şaheser bir örneğidir. Mezarın sandukası yeşil sumâkiden, baş taşı ve cephesi ile ayak som ak mermerdendir. Baş taşının kaptan-ı deryalık serpuşu da çok muvaffak bir sanat eseridir.

Baş taşının önünde: Bu Sinan Paşa ile Ceğale (Cigale) zâde Sinan Paşa'yı birbirine karıştırmışlardır. Ceğalezâde Sinan Paşa Ceneviz Cumhuriyeti'nin en büyük kaptanlarından Ceğale'nin oğludur. Babasıyla ve birçok Ceneviz kaptanlarıyla beraber Piyâle Paşazâde esir edilmiştir. Saraya alınarak Müslüman edilmiş ve enderunda yetiştirilmiştir. Sarayda silahtar, sonra yeniçeri ağası olmuş, Sultan II. Selim ve III. Murad zamanında Erzurum, Bağdat, Van ve başka eyaletlerde valiliklerde bulunmuş, İran savaşlarına katılmış, 999 H. 1590 M. yılında Eğri Seferinde sadrâzam olmuştur. Sadrâzamlığı kırk gün kadar sürmüştür. Sonra yine valilik ve ikinci defa derya kaptanlığı ve İran serdarlığı verilmişti. 1014 H. 1605 M. yılında Diyarbakır'da ölmüştür. İstanbul'da kendi adını taşıyan sarayı ve hamamı vardı. Oğlu Mahmud Paşa'dır. Bunlar Rüstem Paşa'nın ailesiyle her nasılsa Arap saçı gibi karışmışlardır. Ceğalezâdeler kendilerini Rüstem Paşa'nın neslinden gibi göstermişlerdir. Sinan Paşa'nın yanında bunlardan birçokları gömülüdür.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir