Aziz Mahmut Hüdâi Türbesi

Türbe, camiinin solundadır. Kapıdan, türbedârın oturduğu yere girilir. Sağda güzel, mermer bilezikli bir kuyu vardır.

Aziz Mahmut Hüdâi Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Türbe, camiinin solundadır. Kapıdan, türbedârın oturduğu yere girilir. Sağda güzel, mermer bilezikli bir kuyu vardır.

Hüdâi, 1038 H. 1628-29 M. yılında vefat etmiştir. Londra'da yapılmış, tarihî rakkaslı bir çalar saat vardır. Türbenin ortasını dört mermer sütunun üstünde yükselen ahşap kubbe örter. Kubbenin içi Celvetî Tâcı şeklinde on üç dilimlidir. Bu dilimler süsler halindedir. Kubbeye kıymetli bir büyük Venedik âvizesi asılmıştır. Bunun bir eşini de Topkapı Sarayı'nda gördük. Türbede bunun biraz küçüğü ikinci bir Venedik âvizesi daha vardır. Türbeden kıble tarafına üç, kuzey tarafına dört, kapı tarafına bir pencere açılır. Türbenin dört duvarının üst taraflarında Mahmud Celâleddin'in nefis bir sülüsü ile (Tebâreke) suresi okunur. Sure birinci sırada bitmediği için kapının ve pencerelerin üstlerinde devam ediyor.

Ortada Hüdâi'nin yaldızlı, demir parmaklık içinde ahşap sandukası vardır. Baş ucuna nefti renkli Halveti Tâcı konulmuştur. Sandukanın üstüne kıymetli Kâbe örtüleri, şalvar ve bir de Surra Bayrağı örtülmüştür. Parmaklığa, Hüdâi'nin, başı fildişinden yapılmış, kiraz ağacından güzel bir asâsı asılmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir