Üsküdarlı Ressam Ali Rıza Bey

Gerek Çiçekçi Kahvehanesi gerekse diğer kahvehanelerin iç ve dış mekânlarıyla, kahve kültürüne ait objeler olsun; Ali Rıza Bey'in (1858-1930) etüd defterlerine aktarmaktan keyif aldığı konular arasındaydı.

Üsküdarlı Ressam Ali Rıza Bey
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Gerek Çiçekçi Kahvehanesi gerekse diğer kahvehanelerin iç ve dış mekânlarıyla, kahve kültürüne ait objeler olsun; Ali Rıza Bey'in (1858-1930) etüd defterlerine aktarmaktan keyif aldığı konular arasındaydı.

Öğrencisi Süheyl Ünver'le birlikte resim yapmak için çevrede dolaşırlarken arada bir de dinlenmek için Çiçekçi Kahvehanesi'ne uğrarlar? Ünver, 1918 yılında böyle bir çalışma arasında Çiçekçi Kahvehanesi'nin ihtiyar kahvecisiyle de görüştüklerini belirtir. Çiçekçi Kahvehanesi'nin müdavimlerinden olan Ressam Ali Rıza Bey'in yüzyılın en seçkin müşterisi olduğunu kaydeder ve sanatçının bu kahvehanede otururken çizdiği iki üç resim bulunduğunu ve genellikle İstanbul'da dolaşırken çizdiği taslaklar üzerinde burada çalıştığını belirtir.

Süheyl Ünver hocasın şu şekilde anlatmaya devam eder: "Sevdiği insanlar, semtler ve yerler belliydi. Adaları kozmopolit bulur, sevmezdi. En çok sevdiği ve eserlerine konu aldığı yerler: Haydarpaşa, Üsküdar, Çamlıca, Acıbadem, Bulgurlu, İhsaniye, Karacaahmet, Ümraniye, Kurbağalıdere, Kızıltoprak, Çengelköy, Anadolu ve Rumeli Hisarları, Kanlıca ve bilhassa Paşabahçe, Beykoz sahilleri ve İncirköy idi. Doğup büyüdüğü İstanbul'u her yerden daha çok severdi. İstanbul'un dışında, Anadolu'nun birçok yerini gezmiş, Değirmendere, Karamürsel, Gebze, Yenişehir taraflarını dolaşmış ve orada Türklüğe dair çok kıymetli eserlerin resimlerini yapmıştır. Bir heyetle birlikte Karacahisar'a gitmiş, gördüklerinin en güzel kısmını kalem ve fırçasıyla tespit etmiştir?"


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir