Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Toygar (Hamza) Tepesi

Evliya Çelebi Seyahatname'de Üsküdar'ın yedi tepesinden bahseder ve Toygar Tepe'si bunlardan biridir.

Toygar (Hamza) Tepesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Üsküdar topografyasında ilk dikkati çeken unsurların başında tepeler gelir. Nitekim Evliya Çelebi de Seyahatname'de Üsküdar'ın yedi tepesinden bahseder ve Toygar Tepe, Piyale Paşa Tepesi (Sultan Tepe), Yassı Tepe ve Çamlıca Tepesi'nin adını verir.

Bunlardan Toygar (Hamza) Tepesi aynı isimle anılan mahallede yer alır. Toygar lakabıyla meşhur Hamza Çelebi, Selami Ali Efendi Caddesi ile Toygar Hamza Sokağı'nın birleştiği köşede bir mescit yaptırmıştır. Mescidin bahçesinde medfundur. Mir'ati İstanbul adlı eserde bahsedildiği üzere, mezar taşına ölüm tarihi 1453 yazılıdır. M. Süreyya'nın Sicil-i Osmanî adlı eserinde ise; ''Toygar Tepesi onun ismiyle anılır. Sultan II. Beyazıt (1481-1508) ricalinde olup Üsküdar'da bir mescit bina etmiş ve vefatında mescidi yanına defnedilmiştir'' denmektedir.

Fatih/Beyazıt devrinde yaşamış ünlü bir kemankeş (ok atıcı) olduğu bilinen Toygar Hamza, yaptırdığı mescide, mahalleye ve tepeye adını vermiştir. Evliya Çelebi, Bizans Kralının bu tepe üzerinde bir karakol yaptırdığını belirtir. Toygar ise Toygargiller ya da Tarlakuşları ailesinden bir kuş türüdür. Anadolu'da yaygın olarak görülür. Ülkemizde bu ismi taşıyan birçok yerleşim birimi (Manisa, Aydın, Ordu, Malatya, Samsun, Gümüşhane, Balıkesir vd.) vardır. Ayrıca soyadı, lakap, sülale adı şeklinde de oldukça yaygın olarak kullanılır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.