Toygar (Hamza) Tepesi

Evliya Çelebi Seyahatname'de Üsküdar'ın yedi tepesinden bahseder ve Toygar Tepe'si bunlardan biridir.

Toygar (Hamza) Tepesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar topografyasında ilk dikkati çeken unsurların başında tepeler gelir. Nitekim Evliya Çelebi de Seyahatname'de Üsküdar'ın yedi tepesinden bahseder ve Toygar Tepe, Piyale Paşa Tepesi (Sultan Tepe), Yassı Tepe ve Çamlıca Tepesi'nin adını verir.

Bunlardan Toygar (Hamza) Tepesi aynı isimle anılan mahallede yer alır. Toygar lakabıyla meşhur Hamza Çelebi, Selami Ali Efendi Caddesi ile Toygar Hamza Sokağı'nın birleştiği köşede bir mescit yaptırmıştır. Mescidin bahçesinde medfundur. Mir'ati İstanbul adlı eserde bahsedildiği üzere, mezar taşına ölüm tarihi 1453 yazılıdır. M. Süreyya'nın Sicil-i Osmanî adlı eserinde ise; ''Toygar Tepesi onun ismiyle anılır. Sultan II. Beyazıt (1481-1508) ricalinde olup Üsküdar'da bir mescit bina etmiş ve vefatında mescidi yanına defnedilmiştir'' denmektedir.

Fatih/Beyazıt devrinde yaşamış ünlü bir kemankeş (ok atıcı) olduğu bilinen Toygar Hamza, yaptırdığı mescide, mahalleye ve tepeye adını vermiştir. Evliya Çelebi, Bizans Kralının bu tepe üzerinde bir karakol yaptırdığını belirtir. Toygar ise Toygargiller ya da Tarlakuşları ailesinden bir kuş türüdür. Anadolu'da yaygın olarak görülür. Ülkemizde bu ismi taşıyan birçok yerleşim birimi (Manisa, Aydın, Ordu, Malatya, Samsun, Gümüşhane, Balıkesir vd.) vardır. Ayrıca soyadı, lakap, sülale adı şeklinde de oldukça yaygın olarak kullanılır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir