Çinili Medresesi

Osmanlı medeniyetinde ilim merkezleri olarak yerlerini alan medreselerden biri de Çinili Medresesi'dir.

Çinili Medresesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Osmanlı medeniyetinde ilim merkezleri olarak yerlerini alan medreselerden biri de Çinili Medresesi'dir. Medrese, Çinili Camii'nin sol tarafında ve gerisindedir. "V" harfi şeklindeki medrese, set üzerine yapıldığından 9-10 basamak taş merdivenle çıkılır. Merdivenin karşısında dershane de yer almıştır. Sağ ve solunda üçer hücre bulunmaktadır. Her bir hücrede, ocak yeri ve dolapları vardır. Kubbelerin üzeri son tamirde çimento ile sıvanmıştır.

Dershane ve hücrelerin önünde mermer poligonal sütunların taşıdığı ahşap bir saçak vardı. Bugün yıkılmış bulunan bu revakın sütun başlıkları baklava şeklindedir.

Yığma moloz taşından yapılmış olan medresenin klasik bacaları kesme taştandır. Odaların Çinili Mescit Sokağı'na açılan pencereleri sonradan örülmüştür. Hiçbir yerinde kitabesi olmayan bu yapı, 1640 tarihinde Kösem Valide Sultan tarafından cami ile beraber yaptırılmıştır. Mimarı Kasım Ağa'dır.

1925 tarihine kadar faaliyet gösteren bu eser, tekke ve zaviyeleri kapatan yasanın yürürlüğe girmesi ile terk edilmiş ve zamanla harap olmuştu. 1970 senesinde şimdiki haliyle restore edilmiştir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir